Kolejnym celem mojej podróży był Amsterdam.Odwiedziłam w nim dziewięć miejsc.Zapraszam Państwa na moje Top-9.

1.Dam Square

Plac Dam w Amsterdamie. Plac moi Drodzy Państwo odnajdziecie w odległości dosłownie pięciu minut udając się spacerem od od Damraku, a konkretnie od stacji Centraal. Na placu zawsze są tłumy  i nigdy nie śpi. Zawsze bez względu na atmosferyczne warunki jest tutaj co robić. Na placu jest można znaleźć kawiarnię i wypić kawę oraz zjeść dobre jedzenie w rejestaracji. Można odwiedzić modne sklepy którymi są np.Centrum Diamentów, Bijenkorf i Magna Plaza.

Plac został wybudowany w XIII wieku. Wówczas wokoło rzeki o nazwie kiedy Amstel powstała tama, która miała na celu ochronienie miasta przeciwko zalaniu miasta przez Zuiderzee. Na placu znajdują się bardzo ciekawe zabytki pośród nich są Pałac Królewski (Pałac Koninklijk) - jest to klejnot umieszczony w  koronie tego miejsca. Pałac jest niesamowity, powstał on XVII-wieku. Dawniej mieszkały w nim rodziny królewskie obecnie mają tutaj miejsce przyjęcia.

Na przeciwko Pałacu Królewskiego można popatrzeć na Hotel Krasnapolsky. Ponadto można odwiedzić muzeum figur woskowych Madame Tussauds. Tutaj też znajduje się stary budynek giełdy aktualnie w nim jest sala koncertowa oraz wystawa przestrzeń mieści się ona za domem towarowym Bijenkorf. Na południowej stronie placu można znajduje się pomnik Pamięci Narodowej. Pomnik upamiętnia żołnierzy pochodzenia holenderskiego, którzy to poświęcili życie w czasie  II wojny światowej. Pomnik był odsłonięty w 1956 roku.Oprócz tego w pomniku przechowywana jest ziemia, która występuje na holenderskich prowincjach Indii Wschodnich oraz pochodzi z innych holenderskich prowincji. W latach sześćdziesiątych na placu często przesiadywali hippisi.

2.Rembramdt House Museum

Rembrandt House Museum dawniej było budynkiem, w którym przez okres bliski dwudziestu lat mieszkał oraz tworzył holenderski artysta Rembrandta Harmenszoon van Rijna. Dawniej ten imponujący budynek był mieszkaniem artysty, aktualnie znajduje się tutaj Muzeum. Dom posiada wywodzący się z XVII-wieku inwentarz.

W muzeum można zobaczyć meble oraz obrazy i inne przedmioty związane ze sztuką i życiem Rembrandta. Muzeum ma do zaoferowania prawie całościowy zestaw rycin Rembrandta, można również zobaczyć wystawy odnoszące się do samej osoby  Rembrandta oraz ludzi, którzy mieli wpływ na jego sztukę. Dom-muzeum Rembrandta jest to miejsce gdzie można również obejrzeć wystawy obejmujące twórczość o wyrazie współczesnym. Stworzyli ja artyści, których zainspirował do działania właśnie Rembrandt.

Muzeum jest czynne każdego dnia w godzinach 10.00–18.00.

Muzeum jest zamknięte 27 kwietnia i 25 grudnia. 24 i 31 grudnia zamyka się o 17:00) 1 stycznia jest czynne od  11:00.

Opłaty za wejście kształtują się następująco  Dorośli placa 14 € Dzieci w wieku od 6 do 17 lat: 5,00 € Dzieci poniżej 6 lat: bezpłatnie Karta ISIC: 10,00 € ICOM: bezpłatnie.

3.The Anna Frank Museum

Muzeum dotyczy osoby Anny Frank, której to Dziennik był bestsellerem o charakterze międzynarodowym. Dziennik Anny Frank został przetłumaczony aż na 70 języków i został sprzedany w ilości aż 30 milionach egzemplarzy. Oprócz tego ten dziennik wiele razy był wykorzystywany w sztukach teatralnych oraz wiele razy przedstawiany jako świadectwo odnoszące się do czasów drugiej wojny światowej.

Anna Frank mimo tego, że nie miała oficjalnego obywatelstwa, to jest uznawana jako jedna z najbardziej istotnych  narodowych bohaterów. W związku z tym, że była ona tak znana, nie dziwią ogromne kolejki przed budynkiem przy Prinsengracht 263. Teraz Muzeum Anny Frank stało uległo rozrostowi i zajęło położony sąsiednio gmach.

Do Anne Frank Museum przybędą Państwo aby móc poczuć i przeżyć historię opowieści, którą przekazała nam kilkunastoletnia dziewczynka, która stworzyła historię pokazująca okrucieństwo wyrażone w nie mającej najmniejszego sensu wojnie. Anna pisała cytuję „Kiedyś ta straszna wojna się skończy i kiedyś znów będziemy ludźmi, a nie tylko Żydami”, koniec cytatu .Anna pisała w swoim dzienniku mając przez cały czas nadzieję, że przeżyje. Niestety tak się nie stało. Zginęła rok później  w obozie koncentracyjnym. Lecz wartość tego muzeum jest ponadczasowa warto je odwiedzić ze względu na jego ciekawy i autentyczny wyraz.

4.The Jordaan

 Jordaan jest z dużą dobą prawdopodobieństwa najbardziej słynną dzielnicą w Holandii.

Dawniej dzielnica ta była bastionem klasy robotniczej znanym z występujących tutaj zarzyłych więzi społecznych. W tej dzielnicy ludzie współnie śpiewali i uprawiali radykalną politykę. Ze względu na taką historię dzielnicy możecie Państwo obecnie oglądać przepiękne galerie, specjalistyczne sklepy oraz odwiedzić ciekawe restauracje.

Zwiedzanie okolicy warto rozpocząć od Brouwersgracht, który jest położony w kierunku  zachodnim od głównego dworca kolejowego Amsterdamu. Dzielnica skręca w stronę zachodnia wokół Canal Ring, konkretnie między Prinsengracht i Lijnbaansgracht, aby później ulec zakończeniu  w Leidsegracht. Teren występujący w kierunku północnym od Rozengracht stanowi okolice mająca typowy turystyczny charakter i dlatego też znajduje się tu bardzo dużo różnych sklepików.

Będąc w tym miejscu zobaczą Państwo tablice z kamienia znajdujące się przy większej części domów. Odnoszą się one do informacji o właścicielach, pośród których najstarsze pochodzą z XVII wieku. Bardzo znane są też położone w środku dziedzińce tzw. hofjes, prawie wszystkie dostępne są dla odwiedzających. W Dzielnicy Jordaan mieszkały bardzo istotne osoby, którymi są między innymi wcześniej wspominany malarz się  malarz Rembrandt van Rijn. Tu moga Państwo odwiedzić jest jego dom położony przy ulicy Rozengracht oraz  pracownię położoną  na Bloemgracht.

5.The Old Church (Oude Kerk)

Ten monumentalny Kościoł ma nazwę Kościół De Oude Kerk (Stary Kościół) i dominuje nad Dzielnicą Czerwonych Latarni. Oude Kerk jest najstarszym kościołem i obowiązkowym miejscem do odwiedzenia w Amsterdamie. Architektura Oude Kerk w momencie powstania miał elementy pozwalające mu być miejscem obrzędów katolickich, następnie Kościoł stał się świątynia holenderskiego protestantyzmu. Ze względu na swoją historię Kościoł na tle innych budowli protestanckich wyróżnia się między innym wnętrzem, ponieważ nie jest ono jak w innych protestanckich kościołach skromne. Wręcz przeciwnie w budynku są wysokie okna, na podłodze można dostrzec niesamowite Stare nagrobki. W środku też są elementy wskazujące na dawny wymiar katolicki budowli, wszystko to razem zamyka się w magiczną całość.

6.The Rijksmuseum

Obecny dom Rijksmuseum możecie Państwo zobaczyć  przy miejskim Museumplein (Museum Square). Budynek Muzeum to dzieło autorstwa bardzo słynnego holenderskiego architekta P.J.H. Cuypersa. Budynek zaczął powstawać w 1876 roku, a prace zostały zakończone w 1885 roku.

Budynek jest biorąc pod uwagę powierzchnie największym muzeum znajdującym się  w Holandii. Po 10 letnim okesie, kiedy odnowiono oraz wyremontowano muzeum w 2013 rokiem zostało ono ponownie otwarte. W 2014 roku muzeum zostało ponownie poszerzone i udostępniono przebudowane skrzydła Philipsa.

Aktualnie muzeum oferuje Państwu możliwośc nowoczesnego spojrzenia na sztukę. Możecie Państwo też przejść się przez teren ogrodu, który to ma do zaproponowania niesamowite rzeźby w przepięknej zieleni, a to wszystko za darmo. Poza elementami stałymi, można zobaczyć wystawy czasowe oraz rzeźby ukazujące Miró oraz Aexander Calder. Takie wystawy występują od wiosny do jesieni. Odwiedzający Muzeum w sposób regularny mają możliwośc uczestniczenia w zorganizowanych wycieczkach z przewodnikiem. 

7.The Royal Palace

Pałac Królewski w Amsterdamie mieści się na placu Dam w centrum miasta. Dawniej ten budynek, kiedy powstał, miał pełnić funkcje ratuszu przeznaczonego dla osoby burmistrza oraz magistratów Amsterdamu.  Budynek powstał na podstawie projektu powstałego w XVII wieku. Autorem projektu był człowiek zwany jako Jacoba van Campena. Budynek powstał na 13 659 stosach z drewna  (jeden jest przeznaczony  na każdy dzień roku), które zostały wbite głęboko w piaszczystą ziemię. Jest to technika budowania występująca do dzisiejszego dnia. Ponadto warto spojrzeć na rozległą fasadę pałacu - ma ona na celu pokazanie potęgi XVII-wiecznego Amsterdamu. Warto odwiedzić te przepiękne wnętrza wraz z przewodnikiem i poznać historię tego miejsca. Holenderski ,,Złoty Wiek" jest bardzo ciekawy.

8.The Van Gogh Museum

The Van Gogh Museum mieszczący się Amsterdamie od roku 1973 ma ma celu zapoznanie zwiedzających z jak największą ilością informacji na temat życia osoby Vincenta van Gogha. Spędzając czas w tym muzeum mogą Państwo poznać historię życia artysty oraz zobaczyć z bliska jego dzieła. W Muzeum występuje największa pod względem ilości dzieł kolekcja, która to tutaj jest dla Państwa dostępna. Obrazy są przepiękne i z pewnością Państwa urzekną. W 2016 roku do muzeum przybyło aż  2,1 miliona ludzi, przez co zajmuje on zacne drugie miejsce, biorąc pod uwagę popularności, muzeum w Holandii. Teraz w Muzeum mogą Państwo zobaczyć ponad 200 z 700 obrazów oraz 500 rysunków autorstwa mistrza. W Muzeum są też rzeczy należące do artysty oraz jego zdjęcia.

9.Vondelpark

Miejsce to jest bardzo popuralnym parkiem, który w ciągu roku odwiedza aż 10 milionów turystów. Na terenie wynoszącym 470 000 metrów kwadratowych mogą Państwo popatrzeć i napawać się  niesamowitą zielenią. Rosną tutaj krzewy, drzewa oraz są stawy. To idealne miejsce rozrywki dla dzieci, ponieważ znajdują się tu liczne place zabaw. W latach 70 często spotykali się tu hipisi. Aktualnie jest to miejsce wprost stworzone do tego by tutaj odpoczywać. W czasie pobytu tutaj mogą Państwo w idealny sposób się zrelaksować oraz możecie oglądać przepiękne obrazy drzew oraz wspaniały krajobraz jeziora. Krete alejki na długo pozostaną w Państwa pamięci, a wizyta tutaj pozwoli Państwu odpocząć.

autor Miasta na weekend Top 9

 

 

 

 

Ta strona internetowa używa plików cookies. Więcej na temat cookies dowiesz się z Polityki cookies. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia dotyczące cookies w przeglądarce internetowej. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w twoim urządzeniu końcowym.