Chciałabym Państwa zaprosić na podróż do Belgii.Zapraszam do przeczytania mojego Top 9

1.Antwerpia

Antwerpia jest położona  w Belgii,  nad rzeką Skaldą. W mieście jest dużo atrakcji które mogę Państwu polecić a są nimi miedzy innymi: dworzec,ratusz .Warto również zobaczyć najwyższy obiekt sakralny na całym świecie którym jest  Katedra Najświętszej Marii Panny.Ponadto nie sposób ominąć muzeum Rubensa powstałe z samego domu Rubensa.Będąc w mieście można również oddać się przyjemności spacerowania po rynku oraz przejść się dzielnicą Zurenborg.

2.Brugia

Brugia – to miasto mieszczące się  w północno-zachodniej Belgii.

Będąc w mieście zaproponuje Państwu zobaczenie Wieży Beffroi na dzwonnicy mieści się ona na Rynku - Grote Markt. Warto przejść przez 366 schodów by ujrzeć niesamowita panoramę miasta która zadowoli każdego, kto wejdzie na samą górę. Architektura jawi się tutaj jako naprawdę warta uwagi.Brugia z racji tego że jest bardzo interesującym miastem posiada wiele do zaoferowania proponuje Państwu zobaczenie:

-Placu Wolności stanowi on główny plac w mieście.Znajduje się on w centrum,nieopodal Rynku - Grote Markt.Miejsce jest bardzo istotne ponieważ można będąc tutaj można również zobaczyć takie budowle jak:

-Ratusz - Stadhuis van B rugge

-Bazylikę  św. Krwi.Burg warto odwiedzić to miejsce ponieważ mieszczą się tutaj relikwie, od nazw których pochodzi nazwa Bazyliki.W bazylice znajduję się relikwia która jest krew, z wielka doba prawdopodobieństwa może to być krew Jezusa.Krew Jezusa Chrystusa jest widoczna na kawałku płótna którym ciało Jezusa Chrystusa zostało wytarte po ukrzyżowaniu.Krew Chrystusa jest włożona wszklany  pojemnik o podłużnym kształcie który zdobią złote korony po obu końcach.W miasteczku Brugia warto odbyć rejs szerokimi kanałami z których słynie miasto.Pływajac łodziami przeżyją Państwo cudowne wrażenia oraz zobaczą Państwo przepiękne widoki.

Przepłynięcie się taką łódką może dostarczyć innych niesamowitych widoków na miasto.Po przepłynieciu Brugii łodzią warto zobaczyć kolejne zabytki na piechotę a są nimi:

-Kaplica Jeruzalem- Jeruzalemkerk.Miejsce charakteryzują czaszki się tam znajdując.Osoba która ja stworzyła zainspirowała się Bazylika Grobu Świętego ktora wcześniej widziała.Efekty są naprawdę warte zobaczenia na własne oczy,

- Muzeum Memlinga

Muzeum mieści  się w budynku w którym kiedyś był Szpital św. Jana.Muzeum posiada podział  na dwie główne części którymi są:szpital z kaplicą i stara zabytkowa apteka.

W kaplicy szpitalnej warto zobaczyć  dzieła których autorem jest Hans Memling- wybitna osoba dla epoki wczesnego odrodzenia w Europie.W aptece warto zobaczyć jak kiedyś funkcjonowała.Można oddać się przyjemności oglądania słoiczków oraz butelek gdzie mieściły się leki czy naczyń w których wyrabiano leki,

-Beginaż czyli Begijnhof jest to miejsce w którym  kiedyś mieszkały beginki.Beginaż w Brugii powstał w 1245 roku. Teraz warto udać się tam na spacer .Kompleks ten znajduję.się nieopoda Jeziora Miłości, w scenerii dziedzińca z ogrodami,

- Most św. Bonifacego w Brugii

Most powstał  na początku XX wieku.Będąc tutaj można odpocząć i na brać sił.Na sam koniec pobytu w mieście proponuje zobaczenie browaru De Halve Maan.Aktualnie w browarze dalej odbywa się produkcja browaru.Będąc tutaj warto spróbować piwa miejsce idealne dla smakoszy.

3.Bruksela

Bruksela stanowi stolice Belgii, znajduję się w środkowej części kraju nad rzeką Zenne. 

Bruksela to miasto pełne wielokulturowości.Jest ono stolicą Belgii, Unii Europejskiej, siedzibą króla oraz parlamentu i siedziba NATO.

Będąc w Brukseli proponuje Państwu zobaczenie:

-Wielkiego Placu  (Grand Place), miejsce to bardzo piękny Plac o charakterze historyczno europejskm.Tutaj mieści się  rynek wraz z prezentującym gotycki styl Ratuszem (Hotel de Ville), często tutaj przychodzą turyści,

-Katedra Św. Michała i Św.Guduli mieści się ona na wzgórzu Treurenberg.Warto zobaczyć pochodzące z szestastego wieku witraże.Bilet wstępu to wydatek rzędu : 25 zł (skarbiec, krypta, teren wykopalisk).

-Figurka siusiającego chłopca (Manneken Pis), jest to fontanna ktorej materiałem jest braz.Figura stanowi symbol miasta. Nieopodal niej warto zobaczyć Zinneke Pis, jest to damska  figurki altelnatywa dla poprzedniej.

-Atomium –jest to  największy atom świata.Atom jest w powiększeniu  165 miliardów razy.To projekt autorstwa Waterkeyna na Wystawę Światową Expo w 1958 roku, w dzielnicy Laeken w Bruparku. Wymiary atomu to 103 metry,zas przy jego budowie zużyto 2400 ton metalu. W najwyżej mieszczącej się kuli warta jest zobaczenia  platforma widokowa (dojazd jest możliwy windą). Bilety wstępukosztuje : 51 zł (normalny), 34 zł (dzieci 12-17 lat i studenci), 25 zł (dzieci 6-11 lat), 38 zł (65+).

-Park Miniatur Mini Europa. Tutaj niezmiernie ważne światowe zabytki zostały wykonane w pomniejszeniu. Wystawa jest bowiem interaktywna, informacje są dostępne w bardzo wielu językach. Na miejscu warto kupić pamiątki w  sklepie z pamiątkami. Bilety wstępu kosdtuke: 65 zł (normalny), 48 zł (ulgowy),

-Dom Króla (La Maison du Roi) dom pochodzi z XIX wieku,teraz znajduję się w nim Muzeum Miejskie. Za bilet trzeba zapłacić 17 zł (normalny) i 8,50 zł (ulgowy),

-Muzea: Browarnictwa, Kakao i Czekolady, Zabawek,Filmu czy Komiksu,

-Muzea Królewskie:Armii, Sztuki i Historii, Sztuk Pięknych Dawnych i Współczesnych, Pałac Sztuk Pięknych.

4.Charleroi

Charleroi znajduję się w francuskojęzycznym Regionie Walońskim (Walonia). Charleroi biegnie  po obu stronach rzeki Sambre. Nasze zwiedzanie miasta proponuje zacząć od zobaczenia
Mostu Króla Baldwina I-ego Koburga (Pont Roi Baudouin) znajduję się on nad Sambrą.Następnie warto zobaczyć mieszczący się przy Rue de Marchienne 4 prezentujący  neoklasycystyczny Kościół Świętego Antoniego z Padwy (Église Saint-Antoine-de-Padoue de Charleroi).Kościół zbudowano w 1830 roku.Później warto zobaczyć niewielkąKaplicę Świętego Fiakriusza (Chapelle Saint Fiacre)znajduję się ona  przy Place Saint-Fiacre. W odległości ok kilometra od dworca kolejowego proponuje zobaczenie
głównego plac miasta Plac Karola II-ego (Place Charles II)nw jego środkowym punkcie jest fontanna.Nieopodal placu można też zobaczyć pochodzący z 1936 roku mający.licząca 70 metrów wieże zegarową (Beffroi).Owa wieża prezentuje  styl Art Deco.Została wpisana na Listę UNESCO. Światowe Dziedzictwo Ludzkości przez UNESCO. Fasada obfituje w ogromne okna w ilości siedmiu oraz w  balkon mający piękna  attyke. Po każdej że stron można ujrzeć płaskorzeźby.Środek ratusza posiada piękny wygląd.Znajduje się tutaj też Muzeum Sztuk Pięknych i Muzeum Destrée Jules. Warto będąc w mieście przyjrzeć się Kościółowi Świętego Krzysztofa (Église Saint-Christophe de Charleroi) .Kościół prezentuje barokowy styl.Nieopodal Placu Karola II-ego warto  obejrzeć.mieszczący się pod numerem 23 - Dom Ośmiu Godzin (Maison des Huit Heures).Osoby o stalowych nerwach i fani horrorów zachwyci dom, gdzie mieszkał pochodzenia belgijskiego wielokrotny zabójca Marc Dutroux (nazywany "Potworem z Charleroi")

5.Durbuy

Durbuy – to miasto oraz gmina znajdująca się w południowo-wschodniej Belgii.  

Będąc w mieście proponuje zobaczenie:

- Labiryntu "The Maze" i park turystyczny

Labirynt oraz  park turystyczny Durbuyj mają powierzchnię ponad 11 ha .Jest on odwiedzany corocznie przez 70000 turystów.W parku warto zobaczyć mnóstwo pokazów oraz wziąść udział w zajęcia dla dzieci.Zabawa przednia już dla dzieci od trzech lat,
-Skały Homalius

Skała Homalius ma 300 mln lat, zaś jej szczyt to najwyższy punkte miasta. Skałę odnośnie kształtu można porównać do odwróconej litery « u » .Warto również oddać się przyjemności podróży pociągiem turystycznym w  Durbuy.Bardzo dobrze będziemy z niego widzieli wąskie i urocze uliczki.Pociąg mija starożytne muray  miasta, jezioro oraz pochodzący ze średniowiecza zamek. Ostatnia atrakcją warta zobaczenia jest  Le Parc des Topiaires.Jest to park mający powierzchnie ponad 10000 m2 i prezentujący przepiękna przyrodę.Warto zobaczyć ten ogromny ogród pełen zieleni widocznej w 250 rzeźb które zostały wycięte z żywopłotu.Można zobaczyć takie zwierzęta jak słoń, krokodyl czy też Manneken Pis.Rośliny osiągają wiek nawet 120 lat.

6.Katedra Romańska w Tournai

Najbardziej cenną budowlą Tournai jest monumentalna w stylu romańsko- gotyckim katedra Notre Dame zbudowana  w latach 1110-1325.Do budowy posłużył typowy występujący w okolicy miasta będący  matowym o barwie szarej marmur. Świątynia charakteryzuje  romańską nawą, mnóstwo  dekoracji w postaci  kapiteli, oraz przepiękny mający trzy nawy transept który zakończaja  wieże których jest pięć. Obecnie Katedra znajdująca  w Tournai stanowi  jeden z najpiękniejszych kościołów  znajdujących się w całej Belgii.Katedra od  2000 roku mieści się  na Liscie Światowego Dziedzictwa UNESCO.

7.Veurne

Veurne to miasto oraz gmina położona w północno-zachodniej Belgii. 

Zwiedzajac miasto bez wątpienia stwierdzam że większość zabytków mieści się w okolicach głównego placu miejskiego (Grote Markt). W jego północno-zachodnim rogu warto zobaczyć powstały w latach 1596-1612 prezentujący  gotycko-renesansowy styl ratusz miejski (Stadhuis). Obecnie mieści się w nim muzeum.Później proponuje zobaczenie będącej w stylu gotyckim dzwonnicy (Belfort) powstałej w XII wieku.Zakończenie dzwonnicy stanowi wieża  z której słychać melodie grane na  karylionie. Warto również zobaczyć pochodzący z XIII wieku kościół św. Walpurgii (tutaj mieszczą się relikwie Świętego Krzyża).Nie sposób ominą. również pochodzącego z XV wieku  pawilonu hiszpańskitego  (Spaans Paviljoen),kościół św Mikołaja (Sint Niklaaskerk) oraz Starej HaliTargowej.

8.Waterloo

Waterloo − to miejscowość oraz gmina położona w Belgii, w prowincji Brabancja Walońska, nieopodal Brukseli. Waterloo to też miejsce bardzo znanej bitwy, której konsekwencją była ostateczną klęską Napoleona.Bitwa miała miejsce  18 czerwca 1815 roku.Upamiętniając bitwę  na znajdującym się nieopodal  wzgórzu usypano kopiec i oraz ustawiono  statuę lwa który patrzy w kierunku Francji. 

Będąc w Waterloo najlepiej iść śladami bitwy i zobaczyć usypany na wzgórzu  kopiec z lwem (Le Lion de Waterloo).W tym miejscu został ranny książę orański.Nieopodal warto zobaczyć maleńkie  muzeum (Waterloo 1815).W muzeum warto zobaczyć obraz pt “Panorama Waterloo”- obraz pokazuje szarżę marszałka Neya. W odległości ok półtora  kilometra w kierunku  południowym można zobaczyć farme Hougoumont, ta farma pomogła Wellingtonowi odnieść sukces w  bitwie.

Muzeum Waterloo 1815 mieści się na ulicy Route du Lion 1815, B-1420 Braine-l'Alleud.Muzeum jest otwarte codziennie, w okresie od kwietnia do września jest czynne godzinach 9:30 - 18:30, zaś biorąc pod uwagę okres  od października do marca muzeum jest czynne w godzinach 9:30 - 17:30. 

Ceny biletów są zależne od rodzaju wizyty, za bilet normalny należy zapłacić .od 17,00 - do 21,00€, ulgowy bilet obejmuje  osoby w wieku 7 - 17 lat i kosztuje - 14,00 - 17,00€, dzieci poniżej 7. roku życia wchodzą bezpłatnie.Jeżeli Państwo pragną zobaczyć rekonstrukcje bitwy muszą się z tym że nie odbywa się ona corocznie.Proponuje sprawdzanie co będzie się działo w danym roku.Na sam koniec proponuje zobaczyć Wellington Museum.

9.Zamek d'Attre

Brugelette to niewielka miejscowość położona zachodniej Belgii, w prowincji Hainaut.Jej niezmiernie interesująca atrakcje stanowi prezentujący styl neoklasyczny Zamek d'Attre położony nad rzeką Dender.Rezydencje zbudowano  w połowie XVIII wieku z polecenia hrabiego Franciszka Philippe Franeau d’Hyon van Gomegnies.Budowle wzniesiono na pozostałościach pochodzącego ze średniowiecza zamku obronnego.Był on własnością rodu wywodzącego się  arystokracji od 1520 roku.Wokoło zamku mieści się niesamowicie piękny park krajobrazowy.Aktualnie zamek mający bardzo bogate i przepiękne wnętrza jest możliwy do zwiedzania dla turystów.Z pewnością zachwyca Państwa Obecnie w pełni odrestaurowany zamek udostępniony jest dla zwiedzających z pewnością zachwyca Państwa ozdobne sztukaterie z epoki czy też kolekcję obrazów przyjaciela Rubensa czyli  Fransa Snydersa.

autor życie to ciągła podróż

 


 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


 

 

Ta strona internetowa używa plików cookies. Więcej na temat cookies dowiesz się z Polityki cookies. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia dotyczące cookies w przeglądarce internetowej. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w twoim urządzeniu końcowym.