Chciałabym zaprezentować dziewięć najciekawszych miejsc w Berlinie.Zapraszam na moje Top-9 

1.Berlin Cathedral

Katedra (Berliner Dom)powstała w  1905 roku.Budynek stanowi biorąc pod uwagę wielkość to  największy oraz najbardziej istotny kościoł wyznania protestanckiego znajdujący się w Berlinie.Budynek o którym mowa jest dziełem na miarę czasu. mogącym spełnić oczekiwania myślę że nawet bardzo wymagających ludzi.Budynek prezentuje styl łączący że sobą epokę renesansu wraz z epoką baroku.Te dzieło stanowi połączenie rodu Hohenzollernów z niemieckim protestantyzmem.Począwszy od epoki średniowiecza budynek został przekształcany przez następne fazy renowacji architektonicznej. Wybudowany w 1465 roku był on kościółem parafialnym mieszczącym się  na rzece Sprewie.Jednak ostateczne ukończenie tego Kościoła nastąpiło w 1905 roku.Wtedy rządy sprawował niemiecki cesarza Wilhelma II.Budynek jednak nie był oszczędzany gdyż uległ on uszkodzeniu w czasie II wojny światowej by później zostać zamkniętym w latach NRD.Kolejne jego jego otwarcie nastąpiło  w 1993 roku.
 W ciągu upływu lat parafianie zostali podzieleni a w XIX wieku ich ilość wynosiła 12.000.Wtedy powstały dwie osobne parafie zaś dopiero z nadejściem 1980 roku parafianie mogli ponownie  przeprowadzac sakrament chrztu, odprawiać mszę świętą oraz pogrzeby.W Katedrze Berlińskiej mieszczą się groby które to należały do  członków rodu Hohenzollern.
Słynący jako  grobowiec rodziny Hohenzollernów, składający się z  ilośći wynoszącej ponad dziewięćdziesiąt sarkofagów oraz grobowców, pośród nich występują grobowce należące do królów pruskich którymi byli  Fryderyka I oraz Zofia Charlotte.Groby to dzieła autorstwa Andreasa Schlütera, są one wspaniałe i do tego odlane w pozłacanym ołowiu oraz cynie.Warto też zwrócić uwagę na chrzcielnice będącą dziełem autora którym był  Christian Daniel Rauch.Ponadto proponuje spojrzeć też na organy z kopuły które są złożone  z piszczałek w ilości 7000.Organy są arcydziełem jednym z największych w mieście.Aby zobaczyć tą kopułę należy przejść przez 270 stopni.Kopuła ma wysokości rzędu 114 metrów oraz jest otoczona wieżami w ilości czterech.W środku warto popatrzeć na pełne przepychu elementy wywodzące się z okresu Nowego Testamentu oraz Reformacji. Poza tym kopuła jest niezmiernie często miejscem które to odwiedza w czasie koncertów oraz odczytów.  Istnieje możliwość odbycia tej wycieczki z osobą  przewodnika. 

2.Berlin Television Tower

Wieża telewizyjna w Berlinie, wznosi się na wysokości kształtującej się jako 368 metrów.Wieża telewizyjna stanowi punkt charakterystyczny miasta i nie może się porównać z niczym innym.Wieża mieści się na Alexanderplatz myślę że to obowiązkowa atrakcja w Berlinie lecz to nie wszystko to również  najwyższy budynek mieszczący się w  Europie udostępniony dla ludzi.Będąc tutaj czekają na Państwa niesamowite widoki a to z platformy widokowej.Tutaj panorama miasta prezentuje się magicznie.
Wieża telewizyjna w Berlinie była otwarta wraz z datą  3 października 1969 r. było to przed  obchodami dwudziestolecia powstania Niemiec Wschodnich. Dla osoby Waltera Ulbrichta, będącego wówczas szefem państwa NRD, wieża telewizyjna,która to została stworzona jedynie w ciągu czterech lat,stanowiła odniesienie do występowanej wyższości systemu komunistycznego.Wieża to dzieło projektu osoby Hermanna Henselmanna oraz grupy architektów wokół Wernera Neumanna , Fritza Dietera, Güntera Frankego i w państwowym przedsiębiorstwie noszącym nazwę Industrieprojektierung (Ipro) Berlin. Po momencie kiedy nastąpiło zjednoczenie Niemiec wieża telewizyjna nabrała nowego wymiaru oprócz wymiaru symbolicznego stała się elementem typowym dla miejskiego  krajobrazu.Wraz z rokiem 1979 wieża telewizyjna występowała w gronie zabytków. Aktualnie odwiedza ja ponad milion osób.Będąc tutaj urzeknie Państwa mająca ponad 200-metrów platforma widokowa.Miasto z góry prezentuje się wspaniale.Wieża telewizyjna ma doskonale dopasowana nazwe Panorama Bar.Będąc tutaj warto też zajść do obrotowej Restauracja Sphere .Myślę że dobrym rozwiązaniem jest zarezerwowanie sobie biletu do rejestracji.Restauracja oferuje wyborne jedzenie oraz dobre napoje.Nie wspominając o przepięknych widokach właśnie z niej.

3.Brandenburg Gate

Brama Brandenburska, niemiecka Brama Brandenburska, jest to jedyna pośród zabudowanych bram miejskich znajdujących się w Berlinie.Ta brama jest umiejscowiona dokładnie na zachodnim końcu alei Unter den Linden. Dawniej ta brama miała wyraz symboliczny odnoszący się do podziału Niemiec oraz zjednoczenia kraju.Atrakcja jest bardzo popuralna i często turyści ją odwiedzają. Brama powstała w oparciu o zamówienie Fryderyka Wilhelma II i stanowiła ona wejście do Unter den Linden.Te wejście prowadziło bezpośrednio do pałacu pruskiego. Brama jest zdobiona poprzez występujące tutaj rzeźby oraz  płaskorzeźby autorem projektu tych elementów architektonicznych był Gottfried Schadow, pośród tych dzieł prawie wszystkie oparte były na tym czego dokonał Herakles.Biorąc pod uwagę rok 1793 r. został dodany pomnik kwadrygi odnosi się on do osoby  boginii zwycięstwa z symbolem pokoju. Kiedy miała miejsce  francuska okupacja Berlina a było to w okresie od 1806 do 1808 roku.Napoleon zabrał posąg miasta  Paryża, tam stał do 1814 roku.Następnie   brama miała funkcję polegająca na była nazistowskiej propagandzie , tutaj też miała miejsce parada której tematem bylo dojście osoby Adolfa Hitlera do władzy a było to w 1933 r. Niestety most uległ zniszczeniu w czasie od 1957–58 roku później uległa ona przywróceniu oraz przekształceniu  kwadrygi z oryginalnych form.W latach  od 1961 do 1989 roku Brama Brandenburska stanowiła symbol podziału  Niemiec, wtedy to bowiem  Mur Berliński blokował dostęp do bramy zarówno Niemcom zachodnim jak i wschodnim.Brame po raz kolejny otworzono 22 grudnia 1989 r.Było to kiedy dochodziło do zjednoczenia Berlina Wschodniego i Zachodniego, wówczas wtedy tutaj poszedł przez bramę kanclerz Niemiec Zachodnich czyli  Helmut Kohl, wtedy spotkał się z premierem NRD czyli Hansem Modrowem. Bramę następnie w 2000 roku drestaurowano aby potem znowu ją otworzyć a było to w 2002 roku.Jednak ową bramę zamknięto dla ruchu pojazdów. 

4.Charlottenburg Palace

Pałac Charlottenburg (Schloss Charlottenburg) pomimo doznanych zniszczeń jest dobrze zachowany i prezentuje kulturę typowo dworską Hohenzollernów.Ta kultura obejmuje czas począwszy od XVII skończywszy na  wczesnym XX stuleciu. Późniejsze założenie było pałacowo-ogrodowe wyprzedziło pałac Lietzenburg, który to został stworzony od 1695 do 1699 roku. według projektu Arnolda Neringa jako letnia rezydencja księżnej elektorowej Zofii Charlotty Brandenburskiej. Pałacowy ogród był pierwszym posiadającym barokowe elementy odnoszące się do stylu pochodzącego z Francji .Kiedy to był rok 1701 odbyła się  koronacja Fryderyka I wówczas zaczęto przerabiać oraz powiększać pałac.Aktualnie można ujrzeć zachowane z duchem epoki baroku pomieszczenia, pośród nich jest kaplica która to jest dobrze zachowana, oraz Gabinet gdzie występuje porcelana.Kiedy to.zaczął rządzić Fryderyk Wielki pałac ponownie rozbudowano zaś wraz 1740 rokiem podjęto w oparciu o projekt autorstwa  Georga Wenzeslausa von Knobelsdorffa zbudowanie następnego oraz  nowego skrzydła, które by miało pomieścić takie pomieszczenia jak Złota Galeria, reprezentacyjna bawialnia, Biała Sala oraz królewskie apartamenty. Pośród dzieł sztuki występujące tutaj obrazy będące autorstwa Antoine’ a Watteau są bardzo cennym nabytkiem wręcz najcenniejszym w całym pałacu.Kiedy to na tronie była osoba Fryderyka Wilhelma II oraz Fryderyka Wilhelma III.Pałac stanowił rezydencje letnią królów oraz zony drugiego z władców czyli królowej Luizy.W okresie rządów Fryderyka Wilhelma IV do tej pory jest zachowana biblioteka mająca swoje oryginalne wyposażenie.Oprócz tego w pałacowym ogrodzie mieści się pałac Nowy Pawilon, belweder oraz mauzoleum królowej wcześniej wspomnianej czyli Luizy.

5.Gendarmenmarkt

Gendarmenmarkt jest to plac który to przeszedł zmiany przez różne fazy historyczne.Zmiany odcisneły ślad na jego wyglądzie architektonicznym.Plac powstał  pod koniec XVII wieku w oparciu o plany Johanna Arnolda Neringa. Wówczas w tej dzielnicy mieszkali francuscy imigranci, pośród nich występowali głównie francuscy protestanci (hugenoci). Rynek dawniej posiadał nazwę Esplanade,później nazywał się jako Lindenmarkt, rynek Friedrichstadt kończąc na Neuer Markt. Jego konczowa przemiana nastąpiła 1799 roku bowiem później w Gendarmenmarkt, w okresie  od 1736 do 1782 roku mieściła się straż wraz z stajnia pułku strażników nazywana jako „Gens d'armes”.Powstałe w roku 1705 domy francuskie oraz niemieckie były znane z oparcia na  prostych kościołach.Powstały też w wieże w ilości dwóch mające funkcje reprezentacyjna.Wieże powstały w oparciu o plany Carla von Gontarda a było to w okresie od 1780 do 1785 roku.Oprócz tego powstała Sala koncertowa która zbudowano na ścianach fundamentów dawniej spalonego budynku Teatru Narodowego w latach począwszy od 1817 skończywszy na 1821 roku. Korzystając z planów  Karla Friedricha Schinklal budynek ten był centralnym element złożonego z trzech części zespołu. Kiedy występowała dekoracja złożona z plastiku autorstwa Christiana Raucha oraz  Fryderyka Tiecka w latach 1903/04 powstała przebudowa na styl  neobarokowy  widowni.Gendarmenmarkt uległ uszkodzeniu o poważnym charakterze w okresie drugiej wojny światowej,lecz z upływem czasu został on odbudowany. Wokół Gendarmenmarkt mieści się mnóstwo kawiarni, hoteli oraz restauracji.Bardzo znanymi są co roku urządzane wydarzeniania na rynku należą do nich jarmark bożonarodzeniowy oraz klasyczny koncert organizowany na świeżym powietrzu.

6.Kurfustendamm

Kurfustendamm jest to główna ulica znajdująca się zachodniej części Berlina, dokładnie mieszcząca się w okręgu administracyjnym Charlottenburg-Wilmersdorf. Ta ulica ma funkcje połączenia Breischeidplatz z Kościołem Pamięci w Charlottenburgu z Rathenauplatz w Wilmersdorfie. Kurfustendamm stanowi jedną z najbardziej słynnych ullic na całym świecie.Stanowi ona będącą najbardziej istotną  milą o charakterze  handlowym  w Berlinie.Na tej ulicy można zobaczyć bardzo luksusowe sklepy czy też odwiedzić kawiarnie.Na rogu Joachimsthaler Strasse Berlin jest ono światową metropolią,dokładnie nieopodal  Gedächtniskirche są położone ogromne  domy towarowe będące modnymi.Droga ta była położona w czasie połowy  XVI wieku i wówczas była ona ścieżką służąca dla elektorów w Grunewald. W oparciu o prośbę wyrażoną przez kanclerza Otto von Bismarcka wywodzący się z 1886 roku z Kurfürstendamm: czyli bulwar mający wymiary szerokości rzędu  53 metrów.Tutaj występują sklepy w oparciu o model francuski,  kawiarnie oraz teatry.Prestiżowe adresy występujące  w niesamowitych  budynkach zdobią poprzez styl wilhelmiński do dzisiejszego dnia boczne ulice.

7.Museum Island

Berlińska Wyspa Muzeów Unikalna jest to bardzo ważna oraz nietypowa kolekcja odnosząca się do występujących tutaj muzeów oraz galerii.Berlińska Wyspa Muzeów, ma w swoim składzie pięć muzeów prezentujących dzieła wywodzące się  6000 lat ludzkiej historii. Kompleks cały znalazł swoje miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1999 roku.Te miejsce jest znane jako typowo historycznyne centrum Berlina. Kompleks to główny element muzealnej sieci miasta oraz miejsce będące celem inwestycyjnym.Godziny otwarcia Muzeum Pergamońskie (Kolekcja klasycznych antyków, Muzeum Starożytnego Bliskiego Wschodu,Nowe Muzeum ( Muzeum Egipskie i Kolekcja Papirusów oraz Muzeum Prehistoriii Wczesnej Historii),  Muzeum Sztuki Islamu,Muzeum Prehistorii i Wczesnej Historii).Muzea  otwarte w dniach od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 18:00, od czwartku do 20:00 Od jesieni 2014 r. Ołtarz Pergamon znajdujący się w  Muzeum Pergamon ma być  zamknięty dla odwiedzających na okres wynoszący ok  pięciu lat.  Myślę że będąc w Berlinie należy koniecznie zobaczyć to miejsce.Oprócz tego dobrym rozwiązaniem jest zakup  karty wstępu do każdego z  5 muzeów mieszczących się na wyspie połączone. są one z biletem komunikacji miejskiej.Będąc tutaj dotkną Państwo na żywo sztuki epoki antycznej ale też i współczesnej. Na zwrócenie wzroku zasługuje głównie  Muzeum Peragamońskie, najbardziej uczęszcza ne.W tym miejscu znajduje sie najwięcej eksponatów odnoszących się do epoki   starożytnej.

8.Potsdamer Platz

Potsdamer Platz jest  w dzielnicy Mitte ponadto stanowi on węzeł mający funkcje komunikacyjną  znajdujący się  pomiędzy dzielnicą Mitte a Tiergarten. Na placu występuje granicząc wyrażając się poprzez postać będącego podwójnym Bay na wschodzie na Leipziger Platz. Potsdamer Platz mieści się pomiędzy tzw. oryginalnym miastem położonym  na wschodzie oraz nowym zachodem Berlina. Do okresu obejmującego aż drugą wojne światową Potsdamer Platz stanowił miejsce będące jednym w których występował ogromny ruch.jednym z najbardziej ruchliwych placów w Europie.Określenie „Potsdamer Platz” nie jest dokładnym określeniem ono jedynie odnosi się do miejsca przy Leipziger Platz. Miejsce potem było popuralne oraz bardzo znane pośród berlińczyków,lecz całym świecie, cały teren znany jest jako „ Plac Poczdamski ”.W arkadach Potsdamer Platz można zrobić zakupy ilość sklepów wynosi ponad 120.Można zaś kupić tutaj ubrania, biżuterie oraz inne rzeczy. Poza tym na „górze ” placu a dokładnie  się na szczycie budynku Kollhof, punkt widokowy posiadający najszybszą windą w Europie. Tutaj panorama miasta wygląda przepięknie.Poza tym tutaj jest „Wielkie kino” mające miejsce każdego roku w miesięcu lutym na Potsdamer Platz.Wielkie Kino jest to zMiędzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie.

9.Reichstags dome

Reichstag stanowi miejsce gdzie mieści się  siedziba niemieckiego parlamentu.Budynek powstał w 1894 roku. Wraz  rokiem  1918  z balkonu budynku proklamowano Republikę Niemiecką.
 Budynek uległ zniszczeniu w sposób częściowy podczas  pożaru kiedy to był pożar czyli  27 lutego 1933 roku.Jednak największa skala zniszczeń nastąpiła  w okresie II Wojny Światowej.
 Z dawnego Reichstagu tylko jest jedynie fasada mająca napis "Dem Deutschen Volke" ("Narodowi niemieckiemu"). Na samym szczycie mieści się będąca stalowo-szklaną kopuła.Wymiary kopuły to średnica rzędu jedynie kopuły 40 metrów, jej wysokość to 23 metry wysokości orazposiada ona aż ok. 800 ton stali. W środku kopuły mieści się tzw."light sculptor", jest to mający ściętą strukturę i będący odwróconym stożek mający wymiary średnicy 2,5 metra występujący  u dolnej podstawy oraz aż 16 metrów kształtujących się u górnej podstawy.Oprócz tego on jest pokryty lustrami  ilości 360.Lustra stoją w wybrany sposób ustawione.Mający sześć pięter gmach na swoim będącym najniżej położonym  piętrze ma do zaoferowania  główne pomieszczenia urzędowe.Drugie piętro może zaprezentować  gabinety prezydenta oraz  Rady Ministrów.Na trzecim pietrze umiejscowione są np.sale zebrań partii. Poza tym nad tymi kondygnacjami z położonego tam tarasu publiczność istnieje możliwość ujrzenia z góry Sali Deputowanych. Na dach można dotrzeć poprzez wjazd winda się albo idąc przez mające długie na 230 metrów chodniki, z nich oglądając przez zrobione ze szkła można popatrzeć na  salę obrad.Gmach jest bardzo ciekawy oraz prezentuje się pięknie.

autor Miasta na weekend Top9

Ta strona internetowa używa plików cookies. Więcej na temat cookies dowiesz się z Polityki cookies. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia dotyczące cookies w przeglądarce internetowej. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w twoim urządzeniu końcowym.