Żelazowa Wola jest położona 3 km od Sochaczewa, w otulinie Puszczy Kampinoskiej. Samochodem podróż z Warszawy zabiera jakąś godzinkę.
Jest ona najsłynniejsza spośród najmniejszych pod względem liczby mieszkańców miejscowości w Polsce, ponieważ urodził się tu najwybitniejszy polski kompozytor Fryderyk Chopin. I właśnie w domu jego urodzenia mieści się poświęcone mu niezwykłe Muzeum przyciągające gości z całego świata.
Oficyna, która dziś udaje dworek nosi nazwę „Dom Urodzenia Fryderyka Chopina”. Dzisiejszy wygląd budynku nie odpowiada niezwykle skromnym warunkom, w których żyli państwo Chopinowie. Było tu dużo skromniej, zapewne z klepiskiem zamiast podłogi, bez ganku kolumnowego, który stylizuje budynek na dwór. Dwór spłonął dwa lata po wyprowadzce Chopinów do Warszawy, w 1812 roku.
Fryderyk Chopin jest bez wątpienia najwybitniejszym pianistą i kompozytorem epoki romantyzmu polskiej muzyki klasycznej. Jego utwory są znane na całym świecie i niezmiennie są inspiracją dla nowych pokoleń artystów.
Fryderyk urodził się 22 lutego lub 1 marca, w roku 1810, a niektórzy biografowie twierdzą, że może w 1809. Natomiast miejsce jego urodzenia jest pewne to Żelazowa Wola. Wówczas był to majątek rodziny Skarbków. Matka Fryderyka Justyna Krzyżanowska była szlachcianką. Prawdopodobnie była ubogą krewną mieszkającą przy rodzinie. Ojciec Mikołaj Chopin, był Francuzem, który przybył do Polski jeszcze przed drugim rozbiorem i pracował u Skarbków jako guwerner od 1802 roku.
Dom państwa Chopinów od zawsze rozbrzmiewał muzyką. Ojciec grał na flecie i skrzypcach, natomiast matka śpiewała i grała na fortepianie. Fryderyk od najmłodszych lat obcował więc z muzyką. Matka zaczęła uczyć go gry na fortepianie, gdy miał 4-5 lat. Regularne kształcenie muzyczne rozpoczął w wieku 6 lat pod okiem czeskiego skrzypka i nauczyciela, Wojciecha Żywnego, u którego kształcił się do 1822 r. Potem nauczycielem Chopina, a bardziej doradcą, został najprawdopodobniej Wilhelm Wacław Würfel, znakomitej klasy pianista i profesor konserwatorium. W czasie studiów Chopin kształcił się pod okiem Tadeusza Elsnera dzięki któremu Chopin mógł skoncentrować się wyłącznie na muzyce fortepianowej.
Po ukończeniu studiów Chopin, z wielką pasją zaczął komponować, tworząc m.in. swój pierwszy nokturn i pierwsze etiudy, walce, mazurki, pieśni do słów Stefana Witwickiego oraz Koncerty fortepianowe z orkiestrą: e-moll i f-moll. Inspiracją do napisania Koncertu f-moll było najprawdopodobniej uczucie, jakim darzył Konstancję Gładkowską, swoją pierwszą miłość.
W wieku 20 lat Fryderyk Chopin opuścił Polskę, do której nigdy już nie powrócił, choć nie rozstawał się z myślą o ukochanej ojczyźnie. Zamieszkał w Paryżu, gdzie zdobył sławę jako wirtuoz i improwizator. Grał też często poza granicami Francji.
W 1849 r. zmarł w Paryżu na gruźlicę. Pochowano go na cmentarzu Père-Lachaise. Do Warszawy wróciło serce Fryderyka Chopina, które spoczęło w kościele Św. Krzyża.
Muzeum Chopina to miejsce opowieści o dwóch zaprzyjaźnionych rodzinach mieszkających w Żelazowej Woli – Skarbkach i Chopinach, a zarazem o codzienności życia drobnej szlachty na mazowieckiej wsi. Muzeum zawiera również przedmioty i miejsca związane z genialnym kompozytorem, który urodził się w tym miejscu. Pokój muzyczny, z fortepianem, świeżymi kwiatami i wizerunkiem artysty, to zarazem miejsce koncertów. To stąd wybrzmiewają od wiosny do jesieni Chopinowskie frazy, których można słuchać w pięknym zabytkowym parku otaczającym Muzeum.
Muzeum Fryderyka Chopina sprawuje pieczę nad największą na świecie, niezwykle zróżnicowaną kolekcją pamiątek związanych z życiem i twórczością kompozytora – która liczy ponad 7500 obiektów.
Kolekcja zawiera rękopisy muzyczne, wydania dzieł Chopina, jego korespondencję, ikonografię historyczną i współczesną, drogocenne przedmioty osobiste, a także dokumenty związane z biografistyką, komentarzami krytycznymi do utworów i szeroko pojętą recepcją osoby i twórczości kompozytora. W roku 1999 część kolekcji Muzeum Chopina została wpisana na listę UNESCO „Memory of the World”, na której znajdują się obiekty wymagające szczególnej ochrony ze względu na ich unikatową wartość kulturową.
Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli czynny:
Serdecznie polecamy !