Chciałabym przedstawić Państwu dziewięć najpiękniejszych miejsc w Czarnogórze oto moje Top 9

1.Budva

Najstarsza cześć Budvy mieści  się na wysuniętym w morze przepięknym skalnym cyplu (w przeszłości był on wyspą którą została połączona ze stałym lądem). Wokoło Starego miasta znajdują mury obronne wybudowane przez Wenecjan.A miało to miejsce  pod koniec XV wieku.. Do jego wnętrza można się dostać przez dwie bramy miejskie: Morska (od północy) i Lądowa (od zachodu). Południowa część murów jest z ogromną cytadelą, zaś jej początki dotyczą wieków kiedy to odbywała się kolonizacja grecka Z fortecy można zobaczyć przecudny widok na wspaniała  panorame miasta oraz Riwiery Budvańskiej. Jednym z najważniejszych zabytków Budvy jest niesamowita trójnawowa katedra św. Jana Chrzciciela (katedrala Sv. Ivana). Początki katedry to przełom VIII i IX wieku, wtedy wówczas zbudowano  tu pierwsza świątynie. W kolejnych wiekach kościół był wielokrotnie przeksztalcany i powiększany, a swój teraźniejszy kształt został mu nadany w drugiej połowie XIX wieku, kiedy miało miejsce dobodowanie neogotycka dzwonnicy. Teraz wieża jest z najbardziej typowych  elementów w widoku Budvy. W środku katedry ma swoje miejsce  cudowny obraz Matki Boskiej Budvańskiej. Reszte istotnych zabytków Budvy to stanowią np. mieszcząca się  naprzeciw cytadeli XIX wieczna cerkiew św. Trójcy, została zbudowana w 840 roku przez ojców Benedyktynów.Następnie można zobaczyć w stylu  romańskim kościół Santa Marija in Puta, Dwór Biskupi, romańska cerkiew św. Sawy oraz mieszczący  w dawnym kościele przyklasztornym obecnie będące Muzeum Archeologiczno-Etnograficzne. W sezonie letnim z miejskiego portu wypływają w regularnych godzinach statki na mieszcząca się niepodal wyspę św. Mikołaja. Swą nazwę posiada od mieszczącego się na niej małemu kościołowi św. Mikołaja pochodzacego z  XVI w. otoczonemu starym cmentarzem. 

2.Kanion Tary

Kanion Tary jest to mający największa głębokość kanion Europy i stanowi jeden z najgłębszych na świecie. Najbardziej typowyn punktem kanionu jest most Durdevica na Tarze.Został zbudowany w latach 1938-40. Kanion w swym najwyższym miejscu osiaga wysokość aż 116 metrów. Lecz z pewnością największą atrakcją Kanionu Tary jest właśnie możliwość spływu rzeką Tarą. Widoki są naprawdę niesamowite. Jako ciekawostkę powiem że obserwując widoki z samochodu czy motocykla wygląda to fantastycznie. Bowiem jedziesz wzdłuż kanionu  szosą która jest bardzo kręta i zawieszoną na krawędzi. Niezapomniane doświadczenie gwarantowane.

3. Kotor i Kotor Bay 

Zatoka Boka Kotorska, słynie ze starych klimatycznych miast oraz interesującejarchitektury. Piękno zatoki można oglądać  samodzielnie lub też będąc na zorganizowanej wycieczce.Można też oddać się jej oglądaniu podczas  rejsu który zakupia Państwo w Biurze Podróży.

Będąc w Konor drodzy Państwo polecam wejście po kamiennych schodach których jest aż  ponad tysiąc trzysta te kamienne schody biegną cztery i pół kilometra w górę, na szczyt twierdzy Świętego Jana. Niesamowity widok jednak jest wart zarówno tego wysiłku jak i opłaty wejściowej. Widok naprawdę robi wrażenie widać tutaj zarówno średniowieczne centrum jak i współczesne obrzeża. Z wysoka widok czerwonej cegłowki  wraz z kontrastem murów zrobionych z kamienia na zawsze zostaje w pamięci.Patrząc na te kamienne mury oddzielone wodą o błękitnej barwie  od wysokich gór otaczających Bokę Kotorską zamykają  panoramę z każdej stromy. Oko się wpatrujące zobaczy też czujne oko dwie wieże katedry Świętego Trifona, jest to bawiem najważniejszy zabytek sztuki pochodzenia romańskiego w Czarnogórze. Całość Kotoru to mieszanka asymetrycznych  i małych  uliczek, z mnostwem spokojnych a wręcz kameralnych  placykow i wraz romańskimi kościołami. To wszystko stworzyło  jeden z najlepszych stanie zachowalnosci w  Europie średniowiecznych systemów miejskich. Kotor znajduję się na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pomimo tego że  w mieście brak jest plaży, to przepiękne zakątki pełne czaru  sklepiki i glosne kawiarnie na prawdę w pełni satysfakcjonuja turystów.

4. Lipa Cave

Jaskinia Lipa stanowi jeden z największych pomników jaskiniowych położonych w Czarnogórze. Jaskinia posiada niesamowity i do tego dziki system liczący  2,5 km przejść i hal. Jaskinię są miejscem, które należy z pewnością zobaczyć  podczas podróży po Czarnogórze. Jego urok oczarował  król Nikola I i Petar II Petrović-Njegoš, obie postacie są niezmiernie ważne dla historii Czarnogóry. W jaskini Lipa natura utworzyła  zabawne i nietypowe formy zdobienia  jaskiniowego którymi są (stalagmity i stalaktyty), które pokazują niezapomniane  wrażenie na odwiedzających. Obecnie jaskinia pokazuje nie tylko urok bycia najbardziej popularna  ale też  naturalneatrakcjee. Wycieczki do jaskini są łatwo dostępne, gdyż Jaskinia Lipa mieści się  w odległości 33 km od Budvy, 35 km od Podgoricy i 5 km od Cetinje. Jego wraz z współczesnym oświetleniem uczyniła to miejsce popuralnym i całkowicie bezpiecznym. Jaskinia jest zachowana w zgodzie z wysokimi normami ochrony środowiska. 

5.Monastryt Ostrog

Monaster Ostrog –jest to prawosławny klasztor położony  w Czarnogórze. Monaster został założony w XVII stuleciu. Klasztor Ostrog, stanowi w dosłownym znaczeniu cud który stworzyła natura wraz interakcjami człowieka. Jest on praktycznie  wyrzezbiony w pionowo postawionym górskim klifiel. Aktualnie stanowi ostoje  duchowości czarnogórskiej. Klasztorn jest odwiedzany przez liczbę  ponad sto tysięcy pielgrzymów pochodzących z całego świata i wraz z poszukiwaczami przygód czy też wyznaczow różnych religii. Miejsce to jedno z trzech najczęściej oglądanych przez chrześcijańskich miejsc na świecie.Tutaj mieści jaskiniowa kaplica i kompleks klasztorny. Kompleks pokazuje  występująca świętość świętego Bazylego, prawosławnego świętego cudów. Miejsce jest majestatyczne, wyniosłe a widoki na długo zostają w sercach.

6.Moraca Monastery

Monaster Morača jest to męski klasztor położony w Czarnogórze, w masywie Gór Dynarskich w dolinie rzeki Morača. Klasztor ufundował  syn króla Wukana (władca Zety) Stefan Wukanowicza Nemanicza. Sama budowa Klasztoru trwała w latach 1251 - 1251. Wtedy to powstała główna świątynia monasterska mająca wezwanie Wniebowzięcia Bogurodzicy

Klasztor jest jedym z najbardziej kojarzonych i nie zniszczonych od czasow średniowiecznych.Od parkingu do kompleksu monasteru  Morača idzie się mająca  ok. 200 metrow drogą. Będąc na dojściu przed murem mieszczą się miejsca odpoczynkowe  przeznaczone dla turystów i pielgrzymów. Miejsca stanowią Są tu zadaszone wiaty, gdzie oddając się słuchaniu szumu wody można odpocząć i zjeść.

Całość monasteru ogrodza mur będący z kamienia. Do środka można się udać przechodząc przez wejściowa brame. W kompleksie mieści  się ustawiona centralne  stojąca główna  cerkiew Wniebowzięcia Bogurodzicy, następna mniejsza cerkiew św. Mikołaja i zabudowa klasztorna tam swój dom mają zakonnicy. 

Świątynia jest jednonawowa orientowana tj. prezbiterium jest skierowanie na  wschód. Mieści się tutaj ogromny  przedsionk od strony zachodniej. W kierunku północnym przedsionka dobudowana kaplica św. Eliasza.

Wnętrze cerkwi Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Uspenja Bogurodice) prawie w całości pokryte jest freskami, ale  z oryginalnych malowideł pochodzących  z XIII wieku do dzisiaj pozostalo niewiele, Bowiem w XVI wieku monaster został zdobyty i zniszczony przez wojska tureckie.

7.Park Narodowy Lovcen

W 1952 r. na obszarze Lovćenu utworzono park narodowy o powierzchni 6220 ha, zajmujący centralną, a jednocześnie najwyższą część masywu. Najwyższym szczytem jest niedostępny dla turystów Štirovnik (1749 m n.p.m.), położony na terenie wojskowym. Za to można, a nawet trzeba wejść na drugi co do wielkości szczyt, Jezerski vrh (1660 m n.p.m.), gdzie znajduje się mauzoleum Njegoša.

Na obszarze Parku Narodowego Lovćen znajduje się dużo ciekawych, typowych dla krasu zjawisk geomorfologicznych: jaskiń, kotlin, zapadlisk, zagłębień. Występuje tu 1158 gatunków roślin chronionych, w tym cztery endemiczne. Na terenie tym jest niewiele wód powierzchniowych, ponieważ potoki i rzeki wpływają wprost pod ziemię. W październiku wszelka liściasta roślinność nabiera intensywnej czerwonej barwy, przywodząc nam w pewnym stopniu na myśl „polską złotą jesień”. Różnorakie formy skalne sprawiają wrażenie niezwykłej kamienistej pustyni porosłej karłowatymi krzewami. Lovćen, a szczególnie charakterystyczny Jezerski vrh, jest widoczny niemal z każdego zakątka Boki Kotorskiej. Na terenie parku znajduje się wiele domów zbudowanych z wapiennych kamieni. Są to tzw. katuni(katun to słowo pochodzenia iliryjskiego oznaczające ‘wieś’), zazwyczaj należące do jednej rodziny, letnie siedziby pasterskie złożone z kilku kamiennych kolib.

W Ivanovich Koritach, nieopodal  kawiarni przy szosie, odchodzi w bok szlak pieszy. Jest to krótka trasa spacerowa mająca  (ok. 3 godz.), przechodzi  przez kilka interesujących  punktów widokowych. Trasa pokonuje odległość ok. 12 km, przy różnicy wzniesień wynoszącej 240 m. W połowie drogi między osadą Ivanova Korita a Jezerskim vrhem, na przełęczy między Štirovnikiem a Jezerskim vrhem, odbija w kierunku północno-zachodnim droga asfaltowa do miejscowości Krstac. Lecz szosa wiodąca z Cetinja na Jezerski vrh ma zakończenie tuż pod samym szczytem (znajdują się tu mały parking i restauracja). Ostatni odcinek, do mauzoleum, należy przejść schodami przez przygnębiający, wydrążony w skale (w środku parku narodowego!) tunel. Warto to zrobić  bowiem ten widok, jest niesamowity z Jezerskiego vrhu.Patrząc w kierunku południowo-wschodnim, zobaczymy  góry Rumija i Jezioro Szkoderskie, dalej Podgoricę, góry Prokletije i Komovi, a spoglądając w stronę północną, ujrzymy masywy Golija, Vojnik i Cetinje.

Mauzoleum Njegoša mieści  na miejscu małej cerkwi powstałej w 1845 r. z woli samego Njegoša, który chciał , by po śmierci w niej go pochowano. W sierpniu 1916 r. okupujące Czarnogórę wojska austro-węgierskie niestety kaplicę chcąc tu postawic  pomnik wysławiającego monarchię, jednak dobrze że nigdy  się tu nie znalazł. Po wojnie, miało to miejsce 1925 r., król Aleksander Karadjordjević nakazał kaplicę odbudować.  W latach 70., przetransportowano ją w dół, do pobliskich Ivanovich Korit. Współczesne mauzoleum powstało w 1974 r., a autorem projektu był chorwackiego pochodzenia rzeźbiarz-architekt Ivan Meštrović.  Przed wejściem do mauzoleum stoi wykuty z marmuru o czarnej barwie pomnik Czarnogórek – kariatyd strzegących grobu władyki. W środku  mieści się pomnik siedząceg. i trzymającego na kolanach książkę Njegoša – filozofa. Zaś w podziemnej krypcie, 4 m pod pomnikiem, spoczywa sam władyka. Wejście do krypty mieści  się z tyłu mauzoleum. Z drugiej do tego płatnej strony Jezerskiego vrhu można zobaczyć w ładna pogode niesamowity widok  na Adriatyk i Bokę Kotorską. Wstęp do mauzoleum to wydatek tylko rzędu 2 EUR.

8.Stevi Stefan

Przepiękne małe miasteczko Sveti Stefan stanowi  jedną z wizytówek Czarnogóry i występuje zawsze na okładce każdego przewodnika i każdej relacji z tego kraju.

Miejsce to mieści się się niedaleko za Budvą w kierunku Petrovaca. Miasteczko jak już wspominałam jest naprawdę malenkie i zostało w całości  zamienione w ekskluzywny hotel o wygurowanych cenach. W miasteczku znajduję się wiele  hoteli, apartamentów do wynajęcia i pokoi. W czerwcu nie ma tutaj tak dużo ludzi  w sierpniu można spotkać tłumy ludzi. W pobliżu bezpłatnej plaży warto zobaczyć  kilka pięknych miejsc i oddać się przyjemności spaceru i uwiecznienia chwili można  robiąc niesamowite zdjęcia i oddając się przyjemności oglądania Adriatyku. Głównie  polecam spacer po plaży, tam można zobaczyć piekne widoki na otaczające góry.W miasteczku mieści się  kilka plaż,  bezpłatna jest plaża miejska – Sveti Stefan, natomiast plaża Milocer i przynależy  do hoteli.

9. Tara River Canyon

Miejsce charakteryzuja wspaniałe pejzaże,dzikie lasy i woda o błękitnej barwie. Tary jest atrakcyjna dla turystów zaś długość osiąga aż 150km jest  to najdłuższa rzeka Czarnogóry.Sam kanion stanowi najgłębszy w Europie /do 1300m/. Park Narodowy Tara oraz Durmitor okala kanion rzeki właśnie na nie odbywają spływy. Most Durdevica na Tarze również zapiera dech w piersiach. Cudowne przeżycia i niezapomniane chwile.

Trasa jest interesująca ciągle widać , piękno Czarnogóry,adrenaliny dostarcza pokonywanie progów wodnych. Miejsce odpowiednie dla wszystkich: pasjonatów wielkic. wrażeń i skoku  adrenaliny, przyrody, ludzi starszych jak i rodzin z małymi dziećmi. Kanion Tary to charakterystyczna pięknie zachowana natura.

 

 

 

 

 

Ta strona internetowa używa plików cookies. Więcej na temat cookies dowiesz się z Polityki cookies. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia dotyczące cookies w przeglądarce internetowej. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w twoim urządzeniu końcowym.