Chciałabym Panstwu przedstawic najciekawsze dziewiec miejsc w Estonii.Zapraszam do lektury mojego Top 9

1.Happsalu
Będąc w  mieście warto zobaczyć znajdują ce się piękne ruiny średniowiecznego kompleksu budynków mające charakter  sakralno-obronnym. W skład budynków wchodzą m.in. zbudowane w XIII wieku zamek biskupi wraz z będącym   z tego samego wieku będący w stylu gotyckim kościół katedralny św. Mikołaja. W okresie średniowiecza przez ok trzy stulecia świątynia miała cel bycia  głównej siedziby kapituły oraz biskupstwa Ozylii. Przez wiele wieków twierdza była zmieniana  i upiekszana zaś swój teraźniejszy kształt posiadała  w pierwszej połowie XVI wieku kiedy to  panował biskup Johannesa IV Kievela. W wieku XVIII  cały kompleks niestety stał się ruina.Po części odbudowany kościoł niestety zniszczono w czasie II wojny światowej. Warto też zobaczyć wzniesiony na początku XX wieku wykonany z drewna dworzec kolejowy mający zadaszony peron. Stanowi  najdłuższy tego typu wybudowany z drewna obiekt w całej Europie.

2.Jagala

Jagala stanowi jeden z najpiękniejszych i do tego najpotężniejszych Estońskich wodospadów. Mieści się w północnej części kraju w małej wiosce Jagala-Joa. Wodospad jest położony na rzece Jagala (Jägala jõgi) nieopodal ujścia do Zatoki Fińskiej. Woda wodospadu spada z szerokiego, mającego 70 metrów  progu, zaś wysokość dochodzi do 8 metrów. Próg Jagali jest częścią klintu bałtyckiego to struktura geologiczno-morfologicznej, biegnąca od szwedzkiej wyspy Olandia aż po Sankt Petersburg znajdujący się Rosji. W czasie zimowym wodospad niezmiernie często zamarza w pokazuje niesamowite formy powstałe z lodu. Wodospad ma duże wodospady przez co jest też  często nazywany estońska Niagara.

3.Keila Waterfall

Wodospad Keila mieści się na rzece Keila w hrabstwie Harju, gminie wiejskiej Keila w  miasteczku Keila-Joa. Cały wodospad Keila ma wymiary 6 metrów wysokości i szerokości kilkudziesięciu metrów.Wodospad stanowi   trzeci biorąc pod uwagę  wielkość odospadem położonym  w Estonii; po wodospadach takich jak Narva i Jägala.Zaś droga z parku. biegnąca wzdłuż koryta rzeki, przecina dwa mosty wiszące, do wodospadu. Znajdująca się nieopodal odnowiona elektrownia wodna stanowi jedna z najcenniejszych położonych w Estonii.Warto też zobaczyć odremontowany dworek w Estonii, stanowiący przykład stylu neogotyckiego mieszczący się nieopodal.Warto również zobaczyć niesamowity krajobraz na szlaku 3 km Keila-Joa Park. 

Widoki tutaj są niesamowite  można udać się  od dołu jak i od góry na sam wodospad.

4.Kuressare

Najważniejsza atrakcją Kuressaare stanowi zamek biskupi (piiskopilinnus) pochodzący XIII wieku. Zamek początkowo posiadał  4 bastiony i 3 wieże strażnicze, funkcje obronny pełniły wały ziemne wraz głęboką fosą.Dopiero w XIV i XV wieku zostały wzniesione tutaj potężne mury obronne odbyło się to przy pomocy dolomitowych bloków, wysokości przeszło 20 m i grubości 3 m. Od 1645 roku zamek był w rękach  Danii stanowił ich własność następnie poszedł pod panowanie szwedzkie. W czasie  wojny północnej spalił go pożar. Po odbudowie mającej miejsce w 1762 roku przybrał teraźniejszya formę z wewnętrznym kwadratowym dziedzińcem o wymiarach 42,5 x 42,5 m otoczony jest krużgankami. Przy północno-wschodniej fasadzie można zauważyć  bramę wjazdową wraz  z dwiema wieżami mieszczącymi się po jej bokach: mniejszą nazywana jest Sturvold a większa mająca 29-metrowow to Pikk Herman (długi Herman). Na parterze kiedyś mieściły się pomieszczenia gospodarcze, na piętrach znajdowały się izby mieszkalne i sale reprezentacyjne. Część z nich mieści Muzeum Saremy obrazujące dzieje wyspy. W sezonie. turystycznym zamek stanowi miejsce pokazywanych  wystaw oraz koncertów gdzie gra się muzyke poważna.Niepodal mieści się Dom Zdrojowy (kuurhoone) powstały w  1889 roku, 12 lat temu przeszedł  renowacje. Będący nieopodal park z 1861 roku pełen jest drewnianych willi i pensjonatów. W jednej z alejek znajduję się oddział muzeum z archiwum i biblioteką.

Później proponuje zobaczenie Ulicy Lossi, zabudowana. jest w stylu klasycystycznym kamieniczkami. Później warto zobaczyć Główny budynek placu – ratusz (raekoda) – powstały z ingerebcji pochodzenia szwedzkiego gubernatora wyspy, Magnusa Gabriela de la Gardie (z lat 1654-1670). Po pożarze ratusz został odbudowany i zmodernizowany. a było to w latach 1780-1787).Po renowacji ratusz stanowi przykład  baroku północny.Budynek jawi się jako prosty i surowy. Warto spojrzeć na łukowaty portal z łacińską inskrypcją oraz herbem miasta, strzega go dwa powstałe z kamienia lwy. W środku ratusza znajduje się galeria miejska, punkt informacji turystycznej oraz Urząd stanu cywilnego. Naprzeciwko mieści się pochodzący z  XVII-wieku Dom Wagi (vaekoda) posiada on barokowy frontone i figurke umieszczoną na szczycie.Nieopodal warto przejść się i odwiedzić  malownicze targowisko (turg), tam warto bowiem kupić pamiątki czy też ręcznie robione wyroby  z całej wyspy. Placu dodaje uroku obelisk powstały w hołdzie  poległych w walce o wolność Estonii.Jego autor to Amandus Adamson. Ustawiony był w 1928 roku, później został rozebrany przez Rosjan, by z powrotem trafić swoje miejsce  w 1990 roku.

Przy skrzyżowaniu ulic Tallinna i Tomi mieści się  ewangelicki Laurentiuse kirik (kościół św. Wawrzyńca).Pochodzi on z XVII wieku,stworzono go w  stylu klasycystycznym w 1835 roku. Chrzcielnica zaś jest zbudowana z granitu o kolorze czerwonym . Niedaleko kościoła można zobaczyć długi i jasny budynek – jest  to budynek dawnego sądu pochodzi on z 1789 roku  kiedyś mieścił się tu również urząd skarbowy, posterunek policji oraz areszt kryminalny.Można również udać się na ulicę Turu, gdzie warto zobaczyć zabytkową i jedną ze starszych w kraju aptekę pochodzi ona z 1680 roku oraz na ulicę Komandandi, gdzie pod nr 9 mieści się bardzo ciekawy dom wicegubernatora Campenhausena. W odległości 3 km od centrum, mieści  się cmentarz Kudjape założony w 1778 roku. Warto tutaj zobaczyć liczne kaplice nagrobne które prezentują styl klasycystyczny oraz krypty z masywnymi tablicami oraz kolumienkami rzeźbionymi w saremskim dolomicie. Kudjape to miejsce historyczne mówiące o historii tej części Estonii. Spoczywają tu głównie ludzie zasłużeni dla wyspy.

5.Lahemaa

Park Lahemaa mieści się nad Zatoką Fińską i pełni funkcję ochrony naturalnych terenów północnej Estonii. Miejsce posiada szlaki różnej długości począwszy od bardzo krótkich (liczących około 1 kilometra) do tych mających aż 20 kilometrów. Tereny można oglądać też jedząc rowerem. Zaś na będących tutaj tablicach informacyjnych warto przeczytać o zasoleniu Bałtyku.Miejsce posiada bardzo czytelne oznaczenia szlaków oraz można na być darmowe mapki. W lesie często znajdują się  kładki oraz schody, gwarantujące spokojny i przyjemny spacer.Idealne miejsce na odpoczynek.Jest tutaj kameralnie bowiem nawet w szczycie sezonu nie ma tu dużo ludzi. Plaże mieszczące się tutaj są zwykle piaszczyste lub piaszczysto kamieniste.  Warto również zwrócić uwagę pozycję historyczne i kulturowe które są widoczne w postaci znajdujących się w ekspozycji informacji odnoszących się do dawnych mieszkańców tych okolic.

6.Rakvere Castle

Zamek Rakvere – są to ruiny zamku krzyżackiego pochodzącego z XIII wieku.Położony jest w północnej Estonii. Zamek jest naprawdę atrakcja dla każdego chcącego przeżyć tutaj spotkanie z historia średniowieczna.Mieści się tu  park tematyczny, w gdzie dzieci wraz z dorosłymi mogą korzystać z uroku dnia.Mogą zakładać  stroje rycerskie oraz wojownicze oraz grać w gry i też cieszyć się z przywilejów życia średniowiecznych ludzi. Warto przyjechać do zamku Rakvere aby zobaczyć izby. Dostępne do zobaczenia są Sala tortur, Komnata Śmierci oraz PIEKŁO.Proponuje również zobaczenie  ulicy Czerwonego Światła, pochodzenia sredniowiecznego  burdel, fryzjer  oraz pokój Alchemik. Miejsce z pewnością warte zobaczenia.

7.Rummu

Rummu stanowi mała miejscowość znajdująca się około 50 km od stolicy Estonii, która jest Tallinna. W przeszłości mieściło się tutaj radzieckie więzienie, zaś będący tam osadzeni mężczyźni pracowali w kamieniołomie. Gdy odłączono pompy wody które się usunely stworzyły ciekawe  jezioro.

Więzienie zostało wybudowano w 1940 roku niepodal kamieniołomow tam gdzie wydobywano wapień.Rok 1991 był to okres kiedy Estonia ogłosiła niepodległość, zaś radziecka administracja opuściła kraj i w ten sposób zostawiła mnóstwo obiektów bez nadzoru.

Również Więzienie oraz kamieniołom zostały pozostawione przysłowiowo same sobie.Zostały  odloczone pompy odsysające wody gruntowe i wyrobisko napelnilo się wodą, tworząc w ten sposób niesamowite jezioro. Wody bylo  tak mnóstwo że większa część budynków więziennych i oraz to co zostało z wyposażenia kopalni całkowicie zakryto.

Pozostałości więziennych budynków mieszczą się na małym obszarze zbiornika. Można je widzieć nieopodal niej mieści się najduje się usypana z wyrobku wielka gór. posiadająca niesamowite kształty. Miejsce jest doskonale do nurkowania. Pod wodą warto zobaczyć latarnie, ogrodzenie z drutu kolczastego, sprzęt górniczy, oraz  cały las i niewielkie wykonane z drewna domki, w których do dzisiaj mieszczą się m.in. garnki.

Teren ten naokola jest otoczony  płotem gdzie mieszczą się tabliczkami informujące o zakazie pływania.Niektórzy nieopowiedzialnie skaczą do wody co jest skrajnie nieopowiedzialnie gdyż w zbiorniku mieszczą się betonowe płyty, wysokie słupy oświetleniowe oraz gruz.Wielokrotnie miały tu miejsce wypadki.Do Rummu można dojść przez wiele  dróg, ale część z nich jest zablokowana betonowymi płytami, co powoduje trudnosci w dojezdzie.

8.Sarema

Sama jest największa wśród estońskich wysp.Sławę wyspie dali Wikingowie już w epoce średniowiecza.Współcześnie przybywają tutaj  pasjonaci pieknego  słońca i odpoczynku w atmosferze  niesamowitej natury.Stolicą i do tego jedynym miastem na wyspie jest Kuressaare. Sarema kojarzy się głównie przez wiatraki, łąki gdzie rosną jałowce, zamek biskupi oraz domowe piwo.Mieszczą się tu również jeziora, stanowiące odcięte zatoki a są nimi Suur Laht i Mullutu Laht, rezerwat geologiczny mieszczący się niedaleko wioski Kaali - z kraterami które powstały w wyniku  uderzenia meteorytu, forty koliste położone w Lihulinn i Kaarma oraz również forteca kawalerów mieczowych Maasi. Wyspa już od wielu lat stanowi najpopularniejszy z  regionów turystycznych Estonii. Tutaj głównie ludzie jeżdżą rowerami.

9.Tallin

Tallin – jest stolicą i największym miastem Estonii, znajduję na północy kraju, na brzegu Zatoki Tallińskiej. Tallinn  ma  7. miejsce na liście najbardziej inteligentnych miast na całym świecie.

Tallin to bardzo atrakcyjna stolica Estonii warto tu zobaczyć  stare mury obronne otaczające Dolne Miasto.Współczesna kamienna postać została stworzona  pod koniec XIII wieku.W przeszłości mieściły się tutaj fortyfikacje zrobione z drewna.Do teraz zostało ich około 70% tych murów, aż  26 baszt pokrytych dachówką o czerwonej barwie.Najlepiej.prezentują się od ulicy Rannamae, gdzie do dziś mieszczi się kilkanaście mniejszych,ale niesamowicie pięknych malowniczych baszt. Zas od strony ulicy Nunne można zobaczyć brame Pikk jalg oraz Kościół św. Olafa pochodzi on z przełomu XII i XIII wieku,kiedy powstał stanowił  drugą najwyższą budowlą na świecie.Miał bowiem 159 m.Zaś a po 1548 roku, kiedy to w wyniku pożaru została zniszczona wieża katedry w Lincoln - najwyższą.Rok 1625 kiedy to wybuch pożar spowodował to że już niestety nie był najwyższa budowlą. Obecnie mierzy 123 m. W kościele mieści się też punkt widokowy zaś z niego widok na panoramę miasta zapiera dech w piersi.

autor życie to ciągła podróż

Ta strona internetowa używa plików cookies. Więcej na temat cookies dowiesz się z Polityki cookies. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia dotyczące cookies w przeglądarce internetowej. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w twoim urządzeniu końcowym.