Chciałabym Państwu przedstawić dziewięć najbardziej ciekawych miejsc w Hiszpanii.Zapraszam na moje Top-9.

1.Barcelona

Barcelona to miasto położone  w północno-wschodniej Hiszpanii.Miasto leży nad Morzem Śródziemnym.

Będąc w mieście proponuje zobaczenie następujących miejsc:

-Sagrada Familia

Ta budowla jest kościołem którym możecie Państwo zobaczyć w centrum miasta. Budowle warto odwiedzić że względu wyjątkowe znaczenie symboliczne oraz niesamowite ornamenty,

-Casa Mila

Budynek pochodzi z okresu secesji.Autorem dzieła był Gaudie.Budynek charakteryzuje fasada zrobiona z kamienia.Tutaj mają również miejsce koncerty.

- Plac Kataloński 

Autorem projektu placu był IIdefons Cetde.Projekt powstał w 1859 roku.Na placu Katalońskim mogą Państwo zobaczyć znane budynki ale i oddać się przyjemności wypicia kawy w kawiarni oraz zjedzenia w reustaracji

-Casa Batlló

Budynek mieszkalny moga Państwo znaleźć przy Passeig de Gràcia 43 w Barcelonie.Lata 1904-1906 są to lata kiedy budynek został przebudowany.Inicjatorem przebudowy był Antoni Gaudí.

- Park Guell

W Parku mogą Państwo zobaczyć mnóstwo atrakcji w postaci budowli.Autorem  budowli był  Gaudi. Warto zwrócić uwage na bardzo znane  schody  La Escalinata del Dragón. Nieopodal schodów znajduja się rzeźby.

-La Rambla

Jest to ulica popularna pośród turystów oraz mieszkańców.Ulica ciągnie się na odległości kilometra amieści się w centrum miasta.Bardzo ładna do zobaczenia idac ulica atrakcją jest pomnik Krzysztofa Kolumba znajdujący się na wybrzeżu,

-Camp Nou

Camp Nou jest to największy stadion znajdujący się w Europie , stadion jest to siedziba znanej myślę przez każdego FC Barcelony.Stadion jest ogromny i może pomieścić aż  93 053 widzów.

2.Cordoba

Kordoba lub Kordowa – miasto znajduję  w południowej Hiszpanii.

Będąc w Cordobie proponuje zobaczenie następujących miejsc:

-Medina Azahara

To miejsce jest ważne że względu na fascynujące ruiny.Stanowisko archeologiczne jest  bardzo istotne dla Hiszpanii,

-Torre De Callle 

Jest to wieża z której mogą Państwo zobaczyć bardzo ładny widok na miasto.

- Most Rzymski

Date budowy mostu stanowi I wiek p.n.e.Most jest odrestaurowany i obecnie posiada liczne arkady.

-Alcazar of the Christian Monarchs

Pałac powstał w XVII-wieku. 

- Mezquita

Miejsce zostało przebudowane po części i obecnie prezentuje gotycko-renesansowy styl katedry.Z pewnością zachwyci Państwa architektura budynku oraz historia która ,,pamięta "okres tysiąca lat.Będąc tutaj proszę zwrócić uwagę hale gdzie w przepiękny sposób prezentuja się o charakterze łukowym filare.

- Palacio de Viana

Jest zarazem najstarsze oraz niezwykle piękne patio w Kordobie.

- Roman temple of Cordoba,

-Palacio de los Páez de Castille.

3.Cuenca

Cuenca – miasto znajduję  w środkowej Hiszpanii, w regionie Kastylia-La Mancha, jedt położone nad rzeką Júcar. 

Będąc w mieście zaproponuje Państwu zobaczenie następujących miejsc

-Casac Colgadas

Sa to wiszące domy które pozostały po budynkach pochodzących z czasow średniowiecza.Większa część budynków uległa przebudowie w nowożytnych czasach.Na szczególną uwage zasługują trzy domy charakteryzujące się balkonami wykonanymi z drewna.Domy moga odwiedzić turyści.Tymi budynkami są: Casa de la Sirena oraz dwa budynki razem mające nazwe Casac del Rey,

Puente De San Pablo

Most Św. Pawła ma wymiary około 100 metrów długości.Jest wykonany ze stali.Jego funkcja jest połączenie dwóch części Cuenca.Miejsce charakteryzuje piekny widok na miasto oraz kłódki pozostawione przez pary które są zakochane a sam sama atmosfera  mostu sprawia że chce się to wykrzyczeć całemu światu,
Catedral de Santa Maria y San Julian

Katedra powstała na miejscu na którym stał kiedyś meczet a miało to miejsce w 1196 roku.Katedra jest warta zobaczenia ze względu na pochodząca z epoki neogotyckiej fasadę.Inspiracją dla tej fasady była katedra znajdująca się w Reims we Francji,
Plaza Mayor

Jest to główny rynek miejski w mieście.Warto zobaczyć tutaj następujące budowle Convento de la Petras,Casa Consistorial tu mieści się siedziba ratuszu.

Na rynku można też wypić kawe lub zjeść posiłek oraz kupić lokalne produkty.

4.El Escorial

Lorenzo de El Escorial jest to mała  miejscowość znajdująca w środkowej HIszpanii.Miejscowość ma swoje miejsce u podnóża gór Sierra de Guadarrama.Jest oddalona o  około 35 km  od Madrytu. Warto będąc w mieście odwiedzić popularny wśród turystów zespół o charakterze pałacowo-klasztorno-bibliotecznym jakim  jest  Escorial(Eskurial). Data jej powstania jest  druga połowa  XVI wieku.Kompleks pokazuje elementy stylu poznego renesansu oraz jej otoczony przez mury.Wewnątrz możecie Państwo zobaczyć takie miejsca jak apartamenty gdzie mieszkała dynastia Burbonow czy też Sala Bitew odnosząca się do prezentacji oreza używanego przez Hiszpanów.Rok 1984 stanowi rok kiedy miejsce zostało umieszczone na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

5.Ibiza

Ibiza znajduję się w archipelagu Baleary w jego zachodniej części.Rozciąga się na powierzchni 571 km2.

Będąc na wyspie warto udać się na spacer po dzielnicy Dalt Vita znajdującej się na Starym Mieście. Tutaj znajdą Państwo zamek Alhudaina wraz bardzo słynna katedra.Warto zwrócić uwage na pochodzące z XVI wieku mury obronne prezentujące renesansowy styl.Te warte zobaczenia Stare Miasto od 1999 roku znalazło swoje miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.Następnie warto przejść się Dzielnica Marina która dawniej była skupiskiem żeglarzy oraz rybaków.Obecnie charakteryzuje ja występujące bulwary.Spacer można zakończyć w dzielnicy Sa Penya tutaj Państwo moga zjeść w barze oraz zrelaksować się w klubie np podczas imprezy.Warto z pewnością zobaczyć Cala de San Vicent jest to bardzo ładna zatoka mieszcząca się w północno- wschodnim części Ibizy.Warto wejść na klif i w otoczeniu zieleni sosen uchwycić piękno miejsca które zapiera dech.Tutaj wszystko zachwyca począwszy od zieleni skończywszy na wodzie o barwie turkusowej i pieknym widoku z góry.

6.La Concha

Playa de la Concha to miejsce które według Hiszpanów w plebistycie o nazwie  12 skarbów Hiszpanii zajęło zacne 6 miejsce.Na plaży warto delektować się widokiem piasku o jasnej barwie oraz charakterystycznej delikatności.Playa de la Concha ciągnie się na długości ok 1,5 km.Wzdłuż plaży rozciąga się morska oraz  niesamowita promenada która nosi nazwę Paseo Maritimo.Na promenadzie mogą Państwo zobaczyć powstałe na początku XX wieku latarnie o barwie białej.Plaza jest bardzo czysta oraz bardzo czesto wybiera przez dzieci z małymi dziećmi.Ponadto Plaza ma wiele dobrych rzeczy które wpływają na komfort pobutu.Są nimi toalety wraz z barierkami dla osób o ograniczonej sprawności.Możecie Państwo też wypożyczyć leżaki na których Państwo spokojnie odpoczna.

7.Madrid

Madryt jest to stolica oraz największe miasto Hiszpanii, znajduję  w środkowej części kraju.

Będąc w mieście warto zobaczyć następujące miejsca:

- Targ San Miquel,

- Puerta del Sol

Puerta del Sol – jest to bardzo istotny plac w mieście,

- Plaza de Oriente,

Plaza de Oriente powstał w XIX w. Mogą Państwo zobaczyć ogrody przypominające  półkola.W centralnym punkcie znajduję się ogromny pomnik Felipe IV.

- Plaza Mayor 

Zobacza Państwo tutaj na środku posąg Filipa III oraz beda mogli zajść do reustaracji oraz kawiarni

-Świątynia Debod

Świątynia powstała w II wieku p.n.e.Była,,prezentem" który dostali Hiszpanie od Egiptu za otrzymaną pomoc która udzielił rzad HIszpanii by mogły przetrwać Świątynie w Nubii,

-Pałac Królewski w Madrycie

Tutaj mają miejsce uroczystości o państwowym charakterze.Tutaj możecie Państwo zobaczyć dużo komnat gdzie maja swoje miejsce antyki wraz z dziełami sztuki,

- Park Retiro 

Park powstał w XIX wieku.Mieści się na obszarze 120 ha.Będąc tutaj mogą Państwo odpocząć wśród cienia drzew. Mogą Państwo będąc w zachodniej części Parku zobaczyć Centrum Sztuki Królowej Zofii oraz Muzeum Thyssen-Bornemisza.

- Prado

Muzeum Prado powstało pod koniec XVIII wieku.Muzeum prezentuje bardzo ładny przekrój obrazów malarstwa w stylu klasycznym. Projektantem muzeum był Juana Villanueva. Muzeum jest dostępne do odwiedzenia dla turystów od 1918 roku.

8.Seville

Sewilla – miasto znajdujace się w południowej Hiszpanii, jest ono stolica regionu Andaluzji.

Będąc w Sewilli proponuje zobaczenie :

- Areny Byków

Plaza de Toros de la Real Maestranza de Caballeria de Sevilla arena należy do najstarszych w Hiszpanii,

-Puente de Isabel II, 

Most posiada bardzo ładne oświetlenie proponuje Państwu zobaczenie go po zmierzchu.

- Giralda, 

Dawny Minaret Giralda jest wysoki na 318 stóp.Obecnie jego celem jest bycie dzwonica znajdująca się przy katedrze.Czas budowy wynosił 12 lat od 1184-1196 roku.

-Las Setas De Sevilla

- Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli

Sewilska Katedra jest w gronie  jednego pod względem wielkości   największego budynku o charakterze  sakralnym na świecie.Jej wymiary to 116 metrów szerokości oraz  76 metrów długości.W katedrze moga Państwo zobaczyć grobowiec Krzysztofa Kolumba oraz podziwiać bardzo znana prezentująca mauretanski styl dzwonice z której można Państwo zobaczyć panorame a w niej  morze.

-Alkazar w Sewilli

Jest to kompleks pałacowy gdzie warto zobaczyć z pewnością ogrody zwane Jardines de Alcazar tutaj urzekna Państwa takie gatunki drzew jak cedry oraz krzewy mirtowe.Całość jest w przepięknym otoczeniu fontann oraz oczek wodnych cos pięknego.

9.The Alhambra and Genaralife Gardens

Alhambra to lubiany przez turystów zabytek.Znajduje się on na wzgórzu skalistym charakterze które nosi nazwę al- Sabika stamtad można zobaczyć niesamowity widok na Granade.ięknie położony na skalistym wzgórzu al-Sabika z widokiem n. Granade.Jest jest to najstarszy mający charakter muzułmański kompleks na całym świecie.W środku Alhambra moga Państwo zobaczyć twierdzę wojskowa, fortece Alcazaba lub twierdza wojskowa,Pałac Charles V oraz  pałace Nasrid.

Nazwa "Generalife"jest tłumaczona jako "ogród architekta". Tzw Ogród Architekta ma swoje położenie na wzgórzu Cerro del Sol,nieopodal Alhambry.W przeszłości był to dom w którym mieszkał architekt następnie stanowił rezydencje rodziny królewskiej która go przebudowała.Od 1984 roku mają swoje miejsce na Liście Światowego Dziś dziedzictwa UNESCO.
Generalife to obszar złożony z ogromnych ogrodów. Kazdy na swój sposób jest wyjątkowy oraz warty zobaczenia.Warto przyjrzeć się duchowości o charakterze arabskiej widocznej głównie na patio.Ogród wart zobaczenia a połączenie wody z dźwiękami oraz światłem stanowi widok na zawsze pozostający w sercu.

autor życie to ciągła podróż

 

 

 

 

 

 

 

Ta strona internetowa używa plików cookies. Więcej na temat cookies dowiesz się z Polityki cookies. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia dotyczące cookies w przeglądarce internetowej. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w twoim urządzeniu końcowym.