Jazda pociągiem może być fascynująca oraz budzić zainteresowanie.Tak jest też w przypadku trasy Transyberyjskiej.Poprzez kupienie jednego biletu czeka na Państwa dystans rzędu aż 9298 km. Należy znaleźć sobie czas na taką podróż gdyż czas przejazdu zaczynający się Moskwy a konczący się w Władywostoku nie mający przerw kształtuje się jako 164 godziny co dam daje prawie 7 dni.Będąc w podróży czeka na Państwa wycieczka przez kontynenty w ilości dwóch. Szybkość jaką osiąga kolej kształtuje się jako aż 140 km/godz.

Transsyberyjską Magistralą obejmuje miasta w ilości  89 miast, będą Państwo mijać 16 dużych rzek i oraz przekraczać 7 stref czasowych. Czekają na Państwa niezapomniane wrażenia wśród nich będzie przejazd największym biorąc za kryterium długość mostem przez rzekę mająca nazwę Amur której wymiary kształtują się jako  2568 metrów.Należy pamiętać że tak długa podróż łączy się z należy tym komfortem.Do Państwa dyspozycji są takie napoje jak kawa lub herbata.W czasie podróży czeka na Państwa możliwość skosztowania kuchni tatarskiej, rosyjskiej, chińskiej oraz mongolskiej.

Moskwa

Aby wyruszyć w podróż należy udać się do Moskwy.Tam czekają na Państwa atrakcje w postaci możliwości zwiedzania takich miejsc jak Plac Czerwony oraz Krem które znalazły swoje miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obowiązkowymi również punktami w mieście są Cerkwie wśród nich jest będąca odbudowaną w 1990 roku Cerkiew Soboru Chrystusa Zbawiciela.Jej walory zewnętrzne są  bogate oraz konstrukcja potrafi zrobić wrażenie.Środek budynku jest wyjątkowy dzięki obecności barwnych malowideł o charakterze sakralnym.Będąc w Moskwie do Państwa dyspozycji jest też ogromny i mieniaccy się barwami Sobór Wasyla. Z występujących muzeów w Rosji mają Państwo do.dyspozycji Muzeum Sztuk Pięknych im. A.S. Puszkina,tam mogą zachwycić bardzo znane kolekcje dzieł popularnych artystów takich jak Van Gogh czy Picasso.Warte zwrócenia na nie uwagi są eksponaty pochodzące ze zrabowanych w czasie II Wojny Światowej obecnych obszarów Polski.Warto też zwrócić uwagę na Teatr Wielki, prezentujący styl klasycystyczny.W Teatrze odbywają się przedstawienia zarówno baletowe jak i operowe.

Kazań

Po zobaczeniu Moskwy wieczorną porą czeka na Państwa wyjazd w trasę Transsyberyjskiej Magistrali z Dworca Jarosławskiego.W czasie podróży pierwszym przystankiem jest miasto Kazań stanowiące centrum tzw. tatarskiej republiki.Kazań,,biegnie"od rzeki Wołga. Będąc w mieście czekają na Państwa atrakcje w postaci zobaczenia takich miejsc jak Sobór Zwiastowania jest to wyznania prawosławnego sobór w Kazaniu. Pod względem lat jest to najstarsza cerkiew prawosławna w Kazaniu.Cerkiew wzniesiono w okresie od 1562 do 1918 roku.Wzniósł ją zniesiona po Iwana IV Groźny.Później warto spojrzeć na Kreml kazański.Stanowi on zespół o charakterze warownym w którym są widoczne pałace wraz z zabytkami  sprzed ponad 1000 lat, teraz są tam muzea.Kolejnym punktem w mieście są Söyembikä Tower.Jest to Krzywa wieża w Kazaniu.Jej wysokość wynosi 55-metrów.Jest ona silnie związana z legendą dotyczącą księżniczki Soyembikę Potem można zobaczyć też  Baszte Spaska.Interesujący w Kazanie jest też Meczet Kul Szarif.Meczet obfituje w bogate zdobienia oraz nowoczesność.Posiada on wysokie na 55-metrów mające błękitną barwę  minarety.Oraz widoczna jest kopułą.Będąc w mieście warto zobaczyć też Temple of All Religions.Jest to Świątynia mająca zdobny styl architektoniczny posiadający mnóstwo mozaik oraz wiele westybulam.Pobyt w mieście warto zakończyć zobaczeniem Меңьеллык паркы.Te miejsce to bardzo ładny park  którym znajdują się fontanny, pomniki, ławeczki na których można odpocząć.Jest możliwy do zobaczenia też posąg bułgarskiego poety Kul Gali.Po zobaczeniu miasta czeka na Państwa noc w pociagu.

Jekaterynburg

Trzeci dzień oznacza dojazd do Jekaterynburga czyli  to miasta znajdującego się  na granicy Europy i Azji, w centrum Uralu. Będąc w mieście mogą Państwo spojrzeć na Cerkiew Na Krwi, ma ona swoje miejsce tam gdzie doszło do mordu carskiej rodziny a było to w 1918 roku.W mieście warto też zobaczyć  Pomnik Aleksandra Popowa w Jekaterynburgu.Pomnik jest umiejscowiony  w obwodzie swierdłowskim, ukazuje on osobę Aleksandra Stiepanowicza Popowa.Będąc w mieście warto też skupić się na zobaczeniu Kaplicy św. Katarzyny oraz Fountain "Stone Flower".Ciekawe doświadczenie dostarczy Państwu ujrzenie miasta  z Observation deck.Miasto z tego tarasu widokowego prezentuje się dosłownie wspaniale.Do Państwa dyspozycji jest mnóstwo wind .Widoki z góry są z pewnością warte zachodu.Audio przewodnik dostępny na górze z pewnością spełni Państwa oczekiwania.Następna atrakcją miasta jest Rezydencja Rastorgujewów  i Charitonowów w Jekaterynburgu.Budynek prezentuje styl neoklasycystyczny i został zbudowany w latach 1794 – 1824.Budynek jest wizytówka miasta.Interesującym oraz nowoczesnym aspektem miasta jest powstały w 2005 roku pomnik ukazujący zrobioną z betonu  ogromną klawiaturę. Autorem projektu był Anatolija Wiatkina.Monument ukazuje klawiaturę w układzie QWERTY, na która składa się z 86 klawiszy których wymiary kształtują się jako 16 na 4 m.Będąc w mieście warto również Istoricheskiy Skver jest  fajne miejsce.Będąc tutaj można posłuchać ulicznych muzyków, pograć w szachy oraz odpocząć.

Nowosybirsk

Następnie jadą Państwo nadal by zatrzymać się w Nowosybirsku.To miasto jest największe biorąc pod uwagę wielkość.Miasto znajduje się w Syberii, jest ono położone nad rzeką Ob. W mieście warto zobaczyć centrum miasta, typowe będące lokalnym muzeum, ogromną tamę elektrowni będącej wodną.W centrum miasta warto ujrzeć teatr baletowy  oraz operę.Teatr jest największy pod względem wielkościa.Poza tym proponuje odwiedzić Zoo.Tam  swój dom mają tygrysy oraz lwy.Ostatnia atrakcją miasta jest bardzo ciekawy pomnik przedstawiający  kiełbasę.Pomnik nie typowy ale inspirujący oraz inny.

Krasnojarsk

Wieczorna porą pociąg jedzie dalej by zatrzymać się  w Krasnojarsku. Będąc tutaj warto zobaczyć fantastyczny rezerwat o nazwie Stołby. Nazwa rezerwatu jest ściśle związana z kształtami mieszczącymi się tam ostańcami  których wysokość kształtuje się jako 90m.Ponadto można zobaczyć ogromne słupy oraz wieże.Będąc w mieście warto popatrzeć na katedre będąca jedną z najważniejszych świątyń która jest Katedra Opieki Bogarodzicy mieszczącą się na ul. Surikowa 26.Budowla powstała z  kamienia w 1785 r. prezentuje ona stylu syberyjskiego baroku .W jednej osi można ujrzeć świątynie, refektarz,  ołtarz oraz dzwonnice.Kolejną warta zobaczenia jest świątynią jest wywodząca się  epoki barokowu Cerkiew Dobrej Nowiny mieszczącej się na ul. Lenina. Pozatym  warto zobaczyć znajdującą się na Wzgórzu Wartowniczym (Караульная гора),nieopodal  wjazdu  do Krasnojarska  dzwonnice św. Paraskewy Piątnicy (Petki) .Dzwonnica to bezwatpienia symbol miasta.Wieża mieści się na nominale dziesięciu rubli.Zakończyć ten dzień można zobaczeniem pomniku którym jest rotunda „Aleksander Puszkin i Natalia Gonczarowa”, mieści się ona  w skwerze na skrzyżowaniu Prospektu Wolności i ul. Kirowa. W środku rotundy mieści się fontanna. Trzy skrzydła rotundy „Puszkin i Gonczarowa” odnoszą się do cnót zwanych jako Wiara, Nadzieja oraz Miłość, zaś 4 kolumny w każdym z nich odnoszą się do pór roku.Słupy mają znaczenie jako 12 miesięcy.

Irkuck

Kolejnym punktem wycieczki jest Irkuck.Będąc w miescie warto zobaczyć Sobór Ikony Kazastanskiej Matki .Budynek  wyniku renowacji w1990 roku wygląda ładnie.Wstęp do miejsca jest nieodpłatny.Następnie warto zobaczyć centrum miasta w którym jest widoczna zrobiona z drewna zabudowa mająca ponad 100 lat. Warto też odwiedzić Muzeum Dekabrystów, lokalny targ oraz wybrzeże rzeki o nazwie Angary.Proponuje też zobaczyć Moskiewski łuk triumfalny w Irkucku który  wywodzi się z 1813 roku.Renowany był w 2011 roku. Następnym punktem jest Listwianka wraz muzem  jeziora Bajkał (limnologiczne) .Tam warto spojrzeć na  akwarium, w którym swój dom mają foki bajkalskie, zwane jako nerpy bajkalskie. Potem czas  na Czyte a na niej Ozori Park - czyste , bogate w szlaki miejsce.Wystepuja tu tez fontanny, altany oraz ławki.Potem przyszedł czas by mogli Państwo odwiedzić Ozero Kenon jest to malownicze oraz ciekawe jezioro.

Birobidzhan

Kolejne odwiedzone miejsce po spędzeniu w pociągu  2 nocy i całego dnia  to Birobidzhan. Warto bedac tu zobaczyć Biblioteke Sholom Aleichem.Miesci ona literaturę żydowska która pracowała w  językach, wilości trzech byl tam też rosyjski.Ta  biblioteka ma duze znaczenie. Następnie warto zobaczyć synagogę oraz centrum kultury żydowskiej.

Chabarowsk

Potem pojedziemy do Chabarowska.jest to stolica rosyjskiego tzw.Dalekiego Wschodu,znajduję się ona w odległości wynoszącej  20 km od chińskiej granicy.Będąc w mieście warto zobaczyć mieszczący się na szczycie ulicy Murad ByeAmurskog w środku Chabarowska pomnik Lenina.Tutaj też widoczny europejski styl architektury oraz fontanna.wychodzi na plac.Potem warto przejść się do placu Kompleong.Tam mogą Państwo smacznie.zjeść.Mozna też zobaczyć Sobór Przemienienia Pańskiego w Chabarowsku jest to prawosławny sobór w Chabarowsku, ponadto to jest to też katedra eparchii chabarowskiej oraz metropolii nadamurskiej. Budowe soboru datuje się na 2001rok.Jej projektantami byli Jurij Żywietjew, Nikołaj Prokudin i Jewgienij Siemienow. Ciekawy jest też Most Chabarowski.Most jest dlugi na 2590 metrów.Pobyt w mieście warto zakończyć odwiedzeniem inspirujące go muzem Khabarovskiy Krayevoy Muzey Im. N.i. Grodekova.Muzeum ma  ciekawe wnętrze oraz ponad 100 lat.

Władywostok

Cel podróży Władywostok właśnie teraz jest na horyzoncie.Tu warto zobaczyć muzeum łodzi oraz wielkich rozmiarów oceanarium.Miejsce jest ciekawe i położone na Wyspie Rosyjskiej.Poza tym warto zobaczyć Vladivostok Fortress.To ogromny obszar na którym są wystawy, zespół fortec oraz sprzęt wojskowy.Później warto zobaczyć Złoty Róg – czyli zatoke znajdująca się u brzegów Wyspy Rosyjskiej, w nieopodal Władywostoku.Ciekawy akcent stanowi też pięknie pachnący oraz bogaty w barwne kwiaty Ogród Botanical Garden-Institute FEB RAS.Podróż koleją to ciekawa alternatywa oraz inspirujące doświadczenie.

autor prezentując kolekcję skarbów z podróży

 

 

 

 

 

 

 

 

Ta strona internetowa używa plików cookies. Więcej na temat cookies dowiesz się z Polityki cookies. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia dotyczące cookies w przeglądarce internetowej. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w twoim urządzeniu końcowym.