Chciałabym przedstawić moim zdaniem dziewięć najbardziej interesujących miejsc w Litwie.Zapraszam do przeczytania mojego Top 9

1. Mierzeja Kurońska

Mierzeja Kurońska jest  to niesamowity i do tego bardzo piaszczysty oraz zalesiony krajobraz kulturowy mieszczący się na nadmorskiej mierzei, na której są niewielkie  osady laguny Curonian. Mierzeja stworzyło  morze, wiatr oraz ingerencja człowieka i w dalszym ciągu jest przez te czynniki kształtowana. Teren obfituje w niezwykle  cechy zarówno naturalne jak kulturowe. Do dziś posiada swoje znaczenie kulturowe i społeczne. Mieszkańcy Społeczności dostosowali  się do zmian w środowisku naturalnym, by móc tutaj żyć. Ta interakcja pomiedzy  ludźmi i naturą pokazała krajobraz kulturowy Mierzei Kurońskiej.

Mierzeje charakteryzuja typowe o majestatym charakterze  wydmy, wznoszące się do 67 metrów.One zaś wyłaniają się z głębin morskich o błękitnej barwie. Mierzeja Kurońska (Neria curonensis) jest to 98-kilometrowy półwysep, obmywany przez Morze Bałtyckie na zachodzie i oddzielony od lądu przez Zalew Kuroński na wschodzie. Mierzeja to istotny  przykład  niesamowitej równowagi która występuje między działalnością człowieka a pięknem natury. 

2. Zamek Gedymina

W oparciu o przepiękna legende Wilno zaczęło się od zamku znajdującego się na wzgórzu. Wielki książę litewski Giedymin oglądał w swoim śnie żelaznego  wyjącego wilka. Wilk następnie był symbolem zarówno  silnej jak i niepokonanej stolicy. W ten sposób na wzgórzu powstał zamek a było to  pod koniec XIII wieku - na początku XIV wieku, jego główna funkcją była funkcja ochronna miasta przed intruzami. Drewniany zamek niestety spłonął podczas pożaru Wilna miało to miejsce na początku XV wieku. Wysoki mur obronny posiada trzy wieżę które prezentują gotycki styl. Pałac został przebudowany na szczycie wzgórza. Jednak tylko część pałacu jest możliwa do obejrzenia wraz z Zachodnią Wieżą oferuje ona niesamowity widok na miasto Wilno. Niesamowity widok zarówno na miasto, jak i pobliskie parki i pełne zieleni wzgórza na zawsze pozostaje w pamięci.

3.Kłajpeda

Kłajpeda - jest to największe miasto nadmorskie Litwy oraz bardzo dobry punkt wypadowy na Mierzeję Kurońska. W czacie pobytu w Kłajpedzie polecam zwiedzenie Starego i Nowego Miasta,ruin zamku krzyżackiego z mieszczącym się tam najstarszym zachowanym na Litwie brukiem który zaś pochodzi z XVI w. oraz spichrze pochodzące z  XVIII w. i port. Warto udać się do jednego najstarszych na Litwie browaru Svyturys - funkcjonuje on od 1784 r. Do największych atrakcji miasta można też zaliczyć  Litewskie Muzeum Morza oraz delfinarium mieszczące  się w będącej kiedyś twierdzy pruskiej na brzegu morza.

Warto również zobaczyć delfinarium prezentuję ono niesamowite  pokazy  delfinów które są bardzo oklaskiwane oraz występy fok. Pokazy można podziwiać  zarówno z trybun jak i z części podwodnej kawiarni, gdzie mieszczą się ogromne  okna widokowe. Występujący przy Muzeum Morskim lew morski jest następna wielka atrakcją.

Kłajpeda wyróżnia się zdrowym klimatem oraz uroczym położeniem. Oferuje wiele przyjemności. Dzieci i dorosli na pewno będą zachwyceni Muzeum Morza z kawiarnią i restauracją, gdzie możliwe jest zobaczenie przez grubą szklaną szybę  delfinarium. Lwa morskiego  oraz f oki.  można karmić. Ryby kupuje się na miejscu.

4.Kowno

Większość zabytków miasta mięśni się w niedalekiej odległości od siebie usytuowana jest w pobliżu siebie.W kierunku wschodnim  od starówki biegnie znana Aleja Wolności gdzie jest mnóstwo kawiarenej. Kowno też proponuje zobaczenie bardzo ciekawych muzeów.Budowle sakralne prezentuje sobór Archanioła Michała mieszczący się na końcu aleji Laisves, stanowiącej główną pieszą arterią Nowego Miasta. 

Główny punkt starego miasta stanowi rynek  z XVI-wiecznym ratuszem. Niedaleko niego praktycznie wokoło mieszczą się liczne odremontowane kamieniczki z czerwonej cegły. Warto zobaczyć katedre  św Piotra i Pawła - jest największa będąca w stylu gotyckim świątynia położona na Litwie. Przy rynku mieszczą  się również dwa inne kościoły dawnych klasztorów Jezuitów i Bernardynek. Najstarszy na Litwie jest też kowieński zamek, którego ruiny można zobaczyć  na Starówce. Zostało niestety  z niego niewiele,ale na pewno warto zobaczyć ze względu  symboliki krzyżackiej przeszłości. 

5.Mariampol

W Mariampol najważniejszym obiektem godnym dużej uwagi jest kościół św. Michała Archanioła, modernizowany był na przełomie XIX i XX w. Współcześnie stanowi  katedre diecezji wiłkowyskiej. Nieopodal kościoła warto zobaczyć pochodzące z  XVIII wieku  zabudowania byłego klasztoru marianów. W Mariampolu mieści się również dawne gimnazjum, które zostało zbudowane w drugiej połowie XIX wieku i.prezentujące styl klasycystyczny.  W mieście mieści  się też dużo  pomników oddających część słynnym  postaciom z historii tego miejsca. Warto też zaobserwować okoliczna przyrodę wyrażoną w  pięknie parków miejskich którymi są Park Witolda Wielkiego, Park Poezji, Park Poszeszupia oraz Park Zalewu Mariampolskiego. 

6 .Ostra Brama

Ostra Brama w Wilnie jest to – brama miejska mieszcząca się na Starym Mieście w Wilnie.Brama w stylu gotyckim została wzniesiona w latach 1503–1514, wraz z bedacym przy  niej fragmentem muru obronnego.Jest to jedyna pozostałość po dawnych fortyfikacji miejskich.

Obraz mieszczący się w Ostrej Bramie w Wilnie pokazuje  Matkę Boską w dość inny sposób. Brak tutaj  postaci Dzieciątka Jezus na rękach. Wymiary obrazu wynoszą 163x200 centymetrów. Ten mający duża wartość  zabytek malarstwa ściennego został stworzony  deskach z drewna dębu zaś desek było osiem. Farby temperowe zostały nałożone na grunt kredowy, a później pokryto wizerunek Maryi farbami olejnymi.

Z upływem lat  dodawano do obrazu Matki Boskiej w Ostrej Bramie złote i srebrne elementy: czyli podwójną koronę wraz z szata.Niestety nie mamy stu procentowej  pewności odnośnie autorstwa obrazu.Dzięlo przypisuje się jednemu z nadwornych  pochodzenia hiszpańskiego malarzy Zygmunta Augusta, a także flamandczykowi Martinowi de Vosowi oraz krakowskiemu malarzowi, Łukaszowi.

7.Siauliai -  Wzgórze Krzyży

Wzgórze Krzyży ma około 100 000 krzyży. Pierwsze z krzyży zostały wzniesione przez krewnych rebeliantów, którzy zostali.pokonani  w buncie w 1831 roku. Wzgórze Krzyży stanowi historyczny zabytek architektury. Przedstawia niesamowita i nietypowa kompozycją przedstawiająca sztuke ludową. Wzgórze krzyży charakteryzuje się swoją majestatycznoscia i duchowością. Wzgórze krzyży odwiedził Papież Jan Paweł II.I lość krzyży zwiększyła się  po buncie mającym miejsce w 1863 roku. Wtedy to miały miejsce tradycje odwiedzania i  jak i wznoszenia krzyży na wzgórzu krzyży. Wzgórze krzyży to też miejsce ślubów na Litwie. Na początku XX wieku wzgórze stało się bardziej rozpoznawalne. Przybywało tu wiele ludzi,  tu odbywały się również uroczystości i biesiady. Obecnie ma miejscu stoi około 100 000 krzyżów.

8. Zamek w Trokach

Zamek znajduje się w przepięknej okolicy i nad malowniczym jeziorem. Na wyspę z zamkiem można dostać się przez  dwa mosty. Pomiędzy mostami mieści się wysepka, na której stoi wykonana z drewna rzeźba księcia Witolda. Przekraczając bramę wejdzie  się na dziedziniec zamku,zaś po lewej stronie mieszczą  się kasy. Wejście do zamku to wydatek 8 euro/osobę, zaś za to by móc fotografować w środku płaci się też w kasie.

Początki zamku to  XIV wiek wtedy mieściła się tutaj wzniesiona przez Kiejstuta  warownia wykonana z drewna Była ona zabudowana w następnym  wieku przez księcia Witolda.W wyniku mającej miejsce w XVII wieku wojny z Moskwą, został doszczętnie zruwnany z ziemią. Odbudowano go  dopiero w połowie XX wieku (wcześniej zwiedzający mogli oglądać tylko ruiny). W zamku dolnym, oprócz dziedzińca mieści  się kilka ekspozycji. Są one umieszczone  pomieszczeniach po prawej stronie (wystawa pieczęci,wystawa fajki czy też wystawa wypchanych zwierząt).  Warto wejść do zamku górnego, wchodzi się  po schodach, które mieszczą się po przeciwległej stronie wejścia, później mostem ponad fosą wejdzie na dziedziniec zamku górnego.

Można będąc tu zobaczyć różne Tutaj, można różne pomieszczenia i oglądać poszczególne sale. Prosze pamiętać by być ostrożnym bowiem schody są dość wąskie i strome. W tej części mieści  się np.komnata księcia Witolda i największa mająca 200 m2 komnata reprezentacyjna 

Wewnątrz obiektu mieści się 9 komnat, kiedyś mieszkała tutaj  rodzina księcia i goście.W wewnątrz kommat są tablice opisujące ich przeznaczenie.

Na terenie kompleksu mieści się również Muzeum Historyczne, gdzie są zgromadzone setkami przeróżnych  eksponatów. Są nimi m.in. szklane naczynia z Mezopotamii, wystawa kolekcja pieczątek i pieczęci czy mające swój urok oryginalne główki fajek tworzone z porcelany  europejskiego pochodzenia.

9.Wilno, Stare Miasto

Wileńska starówka, mimo że można pomyśleć że jest bardzo kameralna, to   jednych z największych w Europie. Bardzo dobrze  zachowane stare miasto nie uległo znaczeniu w trakcie II wojny światowej i do teraz jest ona wizytówka Wilna. By zobaczyć  ją  pobieżnie nalezy sobie zarezerwować najmniej 3-4 godzin. Na intensywne ibardzo  dokładne zwiedzanie proszę znaleźć jeden dzień lub cały weekend. Warto zobaczyć na Starówce

Ostrą Brame (Aušros Vartai)

Ostra Brama została wybudowana w początkach XVI wieku.Dawniej stanowiła  jedna z dziewięciu bram wjazdowych do miasta.Była ona w składzie  murów obronnych.Obecnie istnieje tylko jedna. W XVII wieku to bramy została dobudowaną z drzewna kapliczka,gdzie znalazł się  obraz Matki Boskiej Miłosierdzia. Aktualnie Ostra Brama stanowi jedną z najważniejszych miejsc religijnych na Litwie. Pielgrzymi z wielu krajów świata (głównie z Polski) przyjeżdżają by modlić się do Matki Boskiej o wstawiennictwo. Kaplica otwarta jest od 6:00 do 19:00.

Później proponuje zobaczenie barokowego kościóła św. Teresy.Zaś nieco dalej w bramie po prawej stronie, znajduję się najważniejsza litewska prawosławna cerkiew Świętego Ducha. Każdego dnia o godzinie  o 17:00 wiernis przychodzą tutaj by się modlić i w czasie nabożeństwa posłuchać  cerkiewnych śpiewów.Następnie warto zobaczyć Kościół św. Trójcy i klasztor Bazylianów

Podążając nadal na północ, po lewej stronie zobaczymy  bramę do klasztoru Bazylianów. W XIX wieku w zabudowaniach klasztoru znajdowało  się więzienie w którym znajdowały się bardzo ważne osoby  był m. in. Adam Mickiewicz. Poeta następnie  przywołał te wydarzenia swoim dziele w “Dziadach”. Teraz jedna z sal dawnego więzienia zwana jest “celą Konrada”.

Kościół św. Kazimierza

Schodząc nieco niżej przez główną ulicą Aušros vartų można popatrzeć na widoczną  po prawej stronie, między budynkami, kopułę z koroną. Jest to zwieńczenie pierwszego prezentującego  styl barokowy kościoła na Litwie – św. Kazimierza. Później proponuje zobaczenie. Ratuszu i placu ratuszowego w Wilnie Jest to główny plac tej części miasta. Tu mieszczą się główne trasy turystyczne. Latem na placu bardzo czesto mają miejsce  różnego rodzaju koncerty oraz festyny. W upalne warto usiąść tutaj nieopodal fontanniy lub pod parasolem umieszczonymww knajpie . W ratuszu.mieści się też jeden x wielu centrów Informacji Turystycznej Miasta Wilno. Następnie warto zobaczyć Ulice Literacka (Literatų)

Podążając  nadal w kierunku północnym  w kierunku katedry, proponuje  skręcić w prawo w niepozorną uliczkę Literatų. Warto tutaj zobaczyć dom w którym to mieszkał Adam Mickiewicz.
W 2008 roku zaczęto tu projekt „Literatų gatvės projektas“, zaś w 2011 pokazano  pierwszą część muru, w niej artyści oddawali się tworzeniu różnych form artystyczne tworzonych ku chwale znanym literatom. Do polskich twórców którzy zostali tutaj uczceni należeli  np:Juliusz Słowacki, Józef Ignacy Kraszewski, Konstanty Ildefons Gałczyński, Wisława SzymboUlicka Literacka – Literatų gatvė – płytki poświęcone literatom.Warto też zobaczyć Kościół św. Anny i pomnik Adama Mickiewicza

Podążając do końca Literatų gatvė, zobaczymy  kościół św. Michała i klasztor bernardynek później znajdziemy się przy pieknym gotyckiem kościołe św. Anny i mieszczący się nieopodal pomnika naszego polskiego wieszcza który zaś patrzy  w kierunku wileńskiej starówki. Ponadto na tyłach kościoła mieści  się też drugi, ale większy i też interesujący w środku, kościół św. Franciszka i św. Bernarda.

Później proponuję zobaczenie Baszty Zamku Giedymina

Baszte Zamku Giedymina warto zobaczyc. Można tu być udać się kolejką linową zaczyna trasę z dziedzińca Muzeum Narodowego lub również na pieszo. Wejście na szczyt wzniesienia to tylko droga trwająca  kilka minut. W środku  baszty są pokazywane ekspozycję makiet zamków wileńskich od połowy XIV do początku XVII wieku. Z góry zobaczysz niesamowita panorame miasta.Katedra, Plac Katedralny i stebuklas!

Po zejściu z Baszty pójdziemy obok Zamku Dolnego i pomnika założyciela Wilna – Wielkiego księcia Giedymina, pozniej będziemy w Placu Katedralnym. Mieści się na nim bardzo majestatyczna Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Władysława.Można tu obejść boczne kaplice. Jedną z najbardziej ciekawych stanowi kaplica św. Kazimierza. W krypcie pod nią znajduję się miejsce spoczynku między innymi król polski Aleksander Jagiellończyk.
Na zewnątrz Katedry – między świątynią, a dzwonnicą – należy zobaczyć  jedną z płyt chodnikowych gdzie widać napis stebuklas, po litewsku znaczy to cud.

Plac Katedralny i BazylikPałac Prezydencki

Z katedry warto pójść e kierunku  placu Dowkonta (Simono Daukanto aikštė) i Pałacu Prezydenckiego. Każdego dnia o godzinie 18:00 przed budynkiem odbywa się honorowa zmiana warty,zaś niedzielę w południe jest organizowana  uroczysta ceremonia wciągnięcia flagi w niej biorą udział np wojskowi mający na sobie pochodzące z średniowiecza zbroje.Zaś w sobot. można wziąść udział w bezpłatnych  wycieczkach po Pałacu, wtedy można  wejść do pokoju roboczego Prezydenta Litwy. 

Zobaczenie starówki proponuje zakończyć obejrzeniem Wieży kościoła św. Jana i Uniwersytet Wileńskiego.Teraz mieścimy się na dziedzińcu Uniwersytetu Wileńskiego, tam po 193 drewnianych schodach znajdziemy się  na mającej 68-metrowow wieży kościoła św. Jana. Alternatywa jest wjazd winda. Z wieży zobaczycie Państwo niesamowity widok  na miasto.Sama dzwonnica w sezonie letnim jest zamykana  już o 18:30.

autor życie to ciągła podróż

 

 

Ta strona internetowa używa plików cookies. Więcej na temat cookies dowiesz się z Polityki cookies. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia dotyczące cookies w przeglądarce internetowej. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w twoim urządzeniu końcowym.