Kolejnym wartym zobaczenia miastem jest Lizbona.Zapraszam na dziewięć najciekawszych miejsc w tym mieście

1.Calouste Gulbenkian Planetarium , Lisbon

Planetarium, które to zostało zaprojektowane dosyć niedawno i ma najbardziej nowoczesny sprzęt. Można tu, więc zobaczyć połączone w sposób centralny kule, która posiadają 32 projektory, wyposażone w nieruchome  gwiazdy.

Dzięki spojrzeniu na tę kulę mogą Państwo wyobrazić sobie gwiazdy których liczba kształtuje się na ponad 9 000 i są one położone obu półkulach niebieskich oraz znajdują się również na gromadach gwiazd, Drodze Mlecznej, orazy mgławicach. Widoczne dla Państwa oczu są ponadto konstelacje.

Planetarium ma też dodatkową funkcje edukacyjną. Dla Państwa dyspozycji są też wystawy skierowane do najmłodszych dzieci i sesje organizowane w przeróżnych językach. Planetarium proponuje również prezentacje powiązane z  niektórymi porami roku.

2.Castelo de Sao Jorge

Zamek św. Jerzego stanowi jeden z najstarszych zabytków mieszczących się w Lizbonie. Zamek został zbudowany przez Maurów, a powstał na samym początku XII wieku na miejscu wcześniej stojącej tutaj budowli.

Dawniej ten lizboński zamek miał być siedzibą władzy królewskiej oraz twierdzą . Wraz z rokiem 1300 uległ on bardzo gwałtownej rekonstrukcji dokonanej  przez króla Dionizego I, a następnie był on poszerzony. Jego nazwa została dana przez króla Jana I.

Zamek św. Jerzego niestety dwa razy uległ zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi, a było ono w  XVI w. Zabytkowy Zamek św. Jerzego uległ odbudowie bardzo późno, a dokładnie w  1947 r. a odbyło się do w wyniku wydanego rozkazu przez dyktatora Salazara. Wtedy stał się atrakcją na światowym poziomie, którą każdy chciał odwiedzić.

Jezeli chcecie Państwo ujrzeć przepiękna panoramę miasta jest to wprost stworzone do tego miejsce. Z jego tarasów widok jest niesamowity.

Aby dostać się do Zamku można przejść się pieszo albo dojechać samochodem.Tutaj mieści się też parking dla aut. Poza tym w miejscu u podnóży tam gdzie staje tramwaj  lini 28E, jednak od miejsca  przystanku Castelo musicie Panstwo wejść na piechotę.

3.Converto do Camo

Convento do Carmo, jest to kompleks na który składa się kościoł (Igreja do Carmo) wraz z klasztorem. W kościele Karmelitów aktualnie znajduje się Muzeum Archeologiczne Carmo. Pośród najcenniejszych skarbów tego muzeum można znaleźć prezentujący gotycki styl nagrobek należący do króla Ferdynanda I, który panował w okresie 1367-1383, a z epoki baroku nagrobek Marii Any de Áustria.

Powracając do Kościoła budynek kościoła Karmelitów został zbudowany na planie krzyża łacińskiego, to jest widoczne zwłaszcza kiedy zobaczą Państwo środek budowli. Kiedy Państwo staną  przed budynkiem  kościoła, konkretnie mam na myśli stronę  Largo do Carmo, Państwa oczom ukarze się będący potężnym portal z kapitelami. Widoczne są też motywy charakteryzujace się tym, że są one zdobione poprzez motywy roślinne oraz antropomorficzne. Widoczna oprócz tego jest rozeta umiejscowiona nad portalem, która uległa w częściowy sposób zniszczeniu.

Kiedy spojrza Państwo na obiekt ze strony windy Santa Justa, to zobaczą potężne kolumny dokładnie pięć. Wewnątrz można zobaczyć nawy w liczbie to trzy, niestety nie ma tu dachu ponieważ uległ on zniszczeniu. W środku sam obiekt prezentuje trzy nawy, bez dachu, gdyż został on zniszczony w wyniku trzęsienia ziemi w 1755 roku. 

4.Klasztor Hierominów

Klasztor Hierominów potrafi zrobić ogromne wrażenie. Stanowi on budowlę reprezentująca styl manueliński w najpiękniejszym wydaniu. Budowę klasztoru rozpoczęto w 1501 roku. Jego powstanie jest związane z osobą króla Manuela Szczęśliwego.

Inwestycja była płacona z bogactw które tutaj nadeszły  do Portugalii z mieszczących się za morzem posiadłości. Owy monaster jest to najbardziej niesamowity przykład w znakomitym wydaniu  stylu manuelińskiego, który jest w architekturze.

Dawniej w klasztorze żyli zakonnicy. Zakon ten funkcjonował głównie na obszarze Hiszpanii i Portugalii. Wraz z nadejściem roku 1833 zgromadzenia kościelne zostało zamknięte, a ten wspaniały budynek został opuszczony.

Obecnie w kościele świętej Marii mieszczącym się w tym budunku mają miejsce msze, lecz za to Jeronimos jest oddany jedynie dla turystów. Warto też popatrzeć na mający dwa poziomy dziedziniec klasztoru, tam naokoło są przepiękne arkady rzeźbione. Zaś w salach naokoło można spojrzeć na wystawy odnoszące się do  historii Portugalii oraz spojrzeć na nagrobek należący do  Vasco da Gamy . 

5.Oceanarium

Lizbońskie oceanarium stanowi dzieło, które to było autorstwa osoby designera oraz architekta był nim Peter Chermayeff.

Będąc w Oceanarium warto spojrzeć na jego główny punkt czyli ogromnej wielkości zbiornik wodny które wymiar wielkości to długość 4 basenów olimpijskich oraz ma on ponad 5 milionów wody pojemności. Zbiornik możecie Państwo zobaczyć przechodząc dookoła niego wtedy można spojrzeć na jego środek z poziomu dwóch kondygnacji.

Oprócz tego oceanarium ma też dostępne ekspozycje odnoszące się do fauny oraz flory występującej pośród wszystkich na całym świecie oceanów. Mogą Państwo popatrzeć na środowisko należące do czterech Oceanów są nimi Ocean Atlantycki, Spokojny Arktyczny oraz Indyjski. Tutaj życie podwodne jest bardzo ciekawie pokazane.

Oceanarium w Lizbonie posiada liczbę ponad 16 000 różnego typu zwierząt ich gatunki to 450. W zbiorniku głównym występują takie zwierzęta jak plaszczki, rekiny młoty, tuńczyki oraz mureny. Główny zbiornik można zobaczyć zarówno z parteru jak i z pierwszego piętra.

6.Plac Rossio

Oficjalna nazwa placu jest znana jako Praça Dom Pedro IV (Plac króla Piotra IV). W tym miejscu zarówno spotykają się mieszkańcy, jak i turyści. Mieszkańcy oraz turyści lubią tutaj usiąść w kawiarniach i wypić wyborną kawę. Sam plac został wyłożony kostką, która jest marmurowa oraz przypomina fale morskie.

Można będąc tutaj zobaczyć stojący w północnej części budynek Teatru Narodowego im. Marii II (Teatro Nacional de Dona Maria II). Budynek powstał w latach 40. XIX w. Przed trzęsieniem ziemi mieściła się wówczas  tu siedziba inkwizycji.

Plac Rossio zobaczą Państwo na  obrzeżach jawiacych się jako północne należące do Dolnego Miasta (Baixa).  Plac dawniej był miejscem cierpień ludzkich. Na placu odbywało się rytualne palenie heretyków, wieszania, czy też publiczne egzekucję. Jednak największa rzez w dziejach Portugalii miała miejsce  w czasie świąt Wielkanocnych. Było to w 1506 roku wówczas spalono żywcem ok. 2 tys. osób, głónie neofitów żydowskich. Ponadto na placu Rossio odbywały się również  walki byków. 

7.Praca do Comercio

Plac Comercio, w języku portugalskim nazywany Praca do Comercio, stanowi biorąc pod uwagę place, główne właśny plac handlowy. Nieraz jest on właśnie nazywany jako Plac Handlowy, a kiedyś posiadał nazwę zwaną jako Terreiro do Paço, co można tłumaczyć jako Plac Pałacowy.

Mieszkańcy w tym miejscu czekali na powracających marynarzy przybywających z morza. Tutaj też były najbardziej istotne dla Portugalii wydarzenia o charakterze historycznym. Praça do Comércio mieści się nad brzegiem rzeki mającej nazwę  Tag, która to rzeka płynie przez Lizbone, aby później, a konkretnie by w dzielnicy Belem połączyć się z Oceanem Atlantyckim.

Oprócz tego dzięki temu, że na placu znajduje się linia metra zwana jako Terreiro do Paço, plac posiada taką samą nazwę. Wymiary placu kształtują się następująco to  to 177 m x 192,5 m. Plan budowy placu skończony w części praktycznie całej w XVIII wieku, tutaj kilka tylko wykończeń w postaci detali było skończonymi  dopiero w XIX wieku.

Będąc tutaj warto popatrzeć na centralny element już wykonczonego oraz odbudowanego placu mowa tutaj o pomniku Józefa I. Ponadto na placu są też widoczne takie łuki jak Łuk Rua Augusta oraz  Łuk Triumfalny.

Na placu możecie Państwo wypić kawę w najstarszej rejestracjo/kawiarni w Lizbonie zwanej Cafe Martinho da Arcada. Kawiarnia funkcjonuje już od 1782 roku, a była ona szczególnym miejscem dla bardzo znanego portugalskiego pochodzenia poety Fernando Pessoa.Tutaj na placu stoi również będący potężnym gmach Ministerstwa Sprawiedliwości. Na placu można też udać się na bardzo magiczne nadbrzeże zwane jako Cais das Colunas. Schody tego nabrzeża zaprowadzą Państwa do  rzeki Tag. W porze letniej można zobaczyć dużo ludzi jednak nie proponuje Państwu kąpać się tutaj.

8.Punkt widokowy View to Lisbon from Miradouro de Senhora do Monte , Portugal 

Punkt widokowy jest bardzo istotną atrakcja wartą zobaczenia. Mimo, że nie często jest on opisywany w przewodnikach turystycznych, to warto przybyć tu, by ujrzeć z niego przepiękne widoki.

Punkt widokowy Senhora do Monte mieści się moi Drodzy Państwo w Bairro da Graça, dokładnie biorąc pod uwagę wielkość na jednym z  najwyższych wzgórz w mieście. Punkt widokowy Senhora do Monte to wprost stworzone miejsce, aby oglądać z niego wspaniałe zachody słońca. Ponadto ze szczytu Senhora do Monte Viewpoint można ujrzeć rzekę Tag, całość Baixe, oraz Zamek Sao Jorg. Bardzo ładne widoki wręcz część z turystów spędza tu dużo czasu delektując się winem oraz czekając na zachód słońca.

9.Torre de Belem

Wieża Belem znajduje się nieopodal Klasztoru Hieronimitów. Wieża jako druga pośród zabytków Lizbony znalazła swoje miejsce  na liście UNESCO Portugalii już od roku 1983.

Wieża Belem prezentuje się pięknie i stanowi biorąc pod uwagę styl manueliński jest ona naprawdę cudowna budowlą. Wieża Belem w Lizbonie zaczęła powstawać już w roku 1515 i została wzniesiona w wyniku rozkazu wydanego przez króla Manuel I. Wieża wówczas miała być być uzupełnieniem systemu który obejmował  ochronę  ujścia rzeki Tag, któa to rzeka później wpływa  do Oceanu Atlantyckiego. Wieża miała cel byciem umocnieniem typowo ochronnnym rzeki, które to powstało przez króla Joao II. Ten kompleks był złożony z.budowli w Caparisa oraz Cascais.

Wieża Belem została stworzona w oparciu o projekt autorstwa osoby będącej architektem budowli militarnych, a tutaj mam na myśli  Francisco de Arruda. Wraz z rokiem 1519 powstawanie budowli zostało zakończone. Dawniej w wieży mieściło się więzienie a w 1833 roku przez okres wynoszący dwa miesiące był w tym miejscu więziony generał Józef Bem. Dowódca, który to powołał do życia  Legiony Polskie w Portugalii.

W roku 1840 w oparciu o wpływ prezentujący romantyczny styl pisania  pisarza Almeida Garrett, król Ferdynand II podjął decyzję by odnowić  wieżę, dzięki temu urozmaicono ją o mnóstwo neomanuelińskich elementów. Wieża później była miejscem gdzie mieścił  posterunek celny, latarnia morska oraz stacja telegraficzna.

Wieża Belém złożona jest  wieży mającej pięć części oraz się bastionu. Bastion powstał  na planie sześciokąta i jest on wyposażony w sklepioną na niskim poziomie kazamatę, która to posiada otwory nastawione na armaty w liczbie siedemnastu. W rogach możecie Państwo dostrzec typowo charakterystyczne strażnicze wieżyczki zakończone kopułami. W części umiejscowionej w środku występuje rzeźba odnosząca się do Madonny z Dzieciątkiem Jezus. Oprócz tego w częściach położonych wyżej budowli  dokładnie od części zewnętrznej można dostrzec rzeźby przedstawiające świętego Michała oraz Św. Wincentego.

Podczas nawiedzonego trzęsienia ziemi będącego w  1755 roku budowla uległa "przeniesieniu " z poprzedniego miejsca czyli  ze środka nurtu rzeki w aktualne miejsce mam na myśli brzeg rzeki Tagu. Budowla jest bardzo ciekawa, a jej rzeźby zrobiły na mnie ogromne wrażenie.

autor Miasta na weekend Top9

Ta strona internetowa używa plików cookies. Więcej na temat cookies dowiesz się z Polityki cookies. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia dotyczące cookies w przeglądarce internetowej. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w twoim urządzeniu końcowym.