Moim kolejnym celem podróży była Sewilla.Będąc tutaj warto zobaczyłam bardzo interesujący aspekt dziewięciu atrakcji.Zapraszam na moje Top-9.

1.Archeological museum building of Sevilla

 Museo Arqueológico jest bardzo szczególnym miejscem. To tutaj można zobaczyć na niesamowite dzieła sztuki, pośród których część ma ponad 2000 lat. Budynek jest też znany z tego, że stanowi bardzo piękną budowle. Budynek jest wybudowany w stylu renensowym i posiada również charakteryzujący Sewille neomudejarski styl.

Muzeum Archeologiczne w Sewilli zostało zakończone wraz z 1867 rokiem. Dawniej mieściło się ono w Alcázarze. Muzeum powstało po tym jak odbyło się zebranie Rady Muzeów w Sewilli. Zarząd powstał wraz z 1835 rokiem i miał funkcje zarządzania zasobami złożonymi z ogromnej ilości dzieł sztuki złożonych z rzeźb, mozaik oraz przedmiotów wywodzących się z klasztorów zniszczonymi przez  liberalny rząd Mendizábala. Dawne Muzeum Antyków czyli Muzeum od którego się wszystko zaczęło działało już w połowie XIX wieku, mając do zaoferowania  kilka kolekcji o charakterze  prywatnym . Później pierwotna kolekcja była stopniowo uzupełniona o rzeczy z włoskich wykopalisk oraz była uzupełniona skonfiskowanymi dobrami o charakterze kościelnym. Lata mijały dzięki czemu owa kolekcja uległa poszerzeniu i aktualnie w jej skład wchodzą antyki datowane na okres zaczynając na Imperium Rzymskiego kończąc na epoce średniowiecza (XV wiek).

Muzeum jest czynne w dniach zaczynając od wtorku kończąc na  sobocie w godzinach od 9:00 do 20:30; od niedzieli od 9:00 do 14:30. Museo Arqueologico jest położone w Maria Luisa Park, jest to największe zielone miejsce położone w Sewilli. Dokładna lokalizacja znajduje się na Plaza de America Square (Plaza de America Square) .
Museo Arqueológico w swojej kolekcji ma przepiękne dzieła odwołujące się do dziejów starożytnego Cesarstwa Rzymskiego. Poza tymi przedmiotami można zobaczyć  bajeczne mozaiki oraz przedmiot. Jednym z nich jest skarb Carambolo - 21 sztuk złota fenickiego.

2.Cathedral de Sevilla

Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli (Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla) stanowi bardzo, najbardziej barwny oraz najpiękniejszy akcent oraz wizytówkę miasta. Ta budowla stoi w  samym środku miasta. Sewilska Katedra biorąc pod uwagę powierzchnie jest jedną z największych  budowli mających odniesienie sakralne. Świątynia ma następujące wymiary 76 metrów długości oraz 116 metrów szerokości.

Budowla stanowi całość, wraz  z budynkiem w którym aktualnie można odnaleźć budynek mieszczący dzisiejsze Archiwum Indii oraz Alkatras. Wraz z rokiem  1987 obiekt znalazł swoje miejsce  na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Będąc w Katedrze warto popatrzeć na srebrną Monstrację pochodzącą z XVI wieku. Mostracja ma 4 metry wysokości, a jej waga kształtuje się jako około pół tony. Jest ona pokazywana tylko w czasie procesji Bożego Ciała.

Warto spojrzeć również na Rzeźbę przedstawiająca Jezusa ukrzyżowanego pochodzącą z XVII wieku. Dzieło ma swoje miejsce w kaplicy św. Andrzeja (Capilla de San Andrés). Rzeźba to dzieło autorstwa Juana Martínez Montañés. Warto skupić się na dużej liczbie detali rzeźby oraz spojrzeć na jej profesjonalne wykonanie.

Będąc tutaj warto też zobaczyć grobowiec Krzysztofa Kolumba. Szczątki przeszły bardzo długa drogę, a ich pierwsze miejsce było przygotowane  w katedrze w Hawanie na Kubie.  Grobowiec jest  w stylu poźnoromańskim. Podtrzymywany przez  posągi  królów Leonu, Navarry,  Kastylii, oraz Argaonu. Ponadto w środku katedry można odwiedzić skarbiec. W tym miejscu dokładnie pod kopułą Sacristía Mayor pochodzącej z czasów renesansu można zobaczyć bardzo niezwykłe eksponaty wśród nich jest  na przykład relikwiarz z czasów Alfonsa X Mądrego posiadający Tablice  Alfonsyńskie, są tutaj klucze do miasta oraz miecz należący dawniej do Ferdynanda Świętego. Nieopodal sarkofagu swój wieczny spokój odnazla rodzina Adolfa X Mądrego mowa tutaj o jego małżonce Beatriz oraz synu Alfonsie X Mądrym. Ponadto z wnętrz.Katedry warto przejść na sam szczyt wieży bardzo wspaniałej Wieży Giralda.

3.Metropol Parasol

Na Plaza de la Encarnación znajduje się Metropol Parasol, nazywany też „grzybem Sewilli” („Setas de Sevilla”). Budynek został oddany do użytku w 2011 roku i było to dzieło projektu  niemieckiego architekta Jürgena Mayera, tktóry wygrał zorganizowały konkurs dotyczący projektu w zakresie ożywienia placu.

Budowla stanowi największą zrobioną z  drewna konstrukcję na świecie (150 x 70 metrów i 26 metrów wysokości). Mayer swoją nagrodę dostał ze względu na włączenie  tego co pozostało po rzymskiej kolonii do swojego dzieła. Początkowa opcja parkingu została odrzucona gdyż zostały tutaj odkopane ludzkie szczątki z epoki Rzymu. Grzyb Metropol Parasol to nie tylko konstrukcja zrobiona z drewna pokrywającą plac, lecz na samym szczycie parasoli mieści się mający specjalny charakter chodnik i taras z cudowną  panoramą („El Mirador”).

Metropol Parasol zajmują też  muzeum archeologiczne oraz klka sklepów i bary oraz antykwariat. Jest to bardzo ciekawa budowla, a widoki z niej są przepiękne. Budowlę można zobaczyć w dniach od wtorku do soboty w godzinach od 10 rano do 8 wieczorem oraz w niedzielę i święta jest czynny od 10 rano do 2 po południu.

4.New Square (Plaza Nuevea) and monument of Fernardo III The Saint ( Fernando III El Santo)

Plaza Nueva jest to plac publiczny i mieści się on w centrum Sewilli. Na placu możecie Państwo zobaczyć ratusz miasta. Obszar, na którym powstał plac dawniej stanowił część klasztoru San Fernando, a mowa tutaj o okresie od 1270 do 1840 roku. Ziemia następnie była  przejęta przez lokalną władze i później była zmieniona w plac publiczny. Budowa placu została zakończona w roku 1856. 

5.Parque de Maria Luisa and Plaza de Espana

Park Maria Luisa jest największym oraz najwspanialszym parkiem mieszczącym się w Europie. Maria Luisa Fernanda była rodziną Królowej Izabeli II i była ona jej młodszą siostrą . W tym miejscu mieszkała w okresie począwszy od 1832, a skończywszy na 1897. W roku 1893 Maria Luisa Fernanda oddała swoją połowę ogrodów w pałacu w San Telmo. Wraz ze śmiercią następującą w 1897 roku oraz dotycząca  Marii Luisy Fernandy była ona pochowana w El Escorialu.

Będąc w Parku jego środkowa część jest idealna, aby tutaj odpocząć pośród wysokich konarów drzew oraz odnaleźć spokój pośród fontann. Najpiękniejsze są:

- Fuente de las Ranas (Fontanna Żab) cała fontanna obrazuje żaby skierowane do środka. Poza tym jest ona pokryta płytkami azulejo.

- Fuente de los Leones (Fontanna Lwów) - jest to fontanna, w której niestety oryginalne rzeźby lwów były zastąpione poprzez repliki w 1957 roku. W parku żyją też niektóre gatunki ptaków, np.papugi. W części północno-zachodniej dostępny jest Plac Hiszpański (Plaza de España) budynek ma kształt typowego półokręgu. Południowa część placu jest  to Plac Amerykański (Plaza de América) znany z fontanny oraz budynków w stylu neoklasycyzmu. Będąc tutaj proponuje też spacer na Plaza de Espana. Plaza de España to dzieło sztuki które to ma niezwykłe właściwości.Na jego terenie mieści sięwcześniej przytaczany  park Marii Luizy.Plac to dzieło projektu architekta pochodzącego z Sewilli mowa tutaj o Anibala Gonzaleza.Wynik to niesamowite dzieło znane na całym świecie.Plac ma obszar rzędu  50 000 metrów kwadratowych.Jest on majstrykiem sztuki.Wzdłuż całościowego ujęcia obwodu kwadratu ,,biegnie " na odległość 515-metrowy kanał , tam można odbyć podróż na którym na pokładzie łodzi. Czekają na Państwa wyjątkowe oraz romantyczne przeżycia.

6.Real Alcazar

Alcázar (pełna nazwa hiszpańska Reales Alcázares de Sevilla, nazwa polska Alkazar) stanowibardzo istotny oraz za kryterium patrząc na wielkość jest to jeden z najbardziej dużych pałaców w  Sewilli. Alcázar dawniej stanowił lokalizacje gdzie mieszkały władcy arabscy a po rekonkwiście był on przejęty i został przebudowany przez panujących władców o wyznaniu chrześcijańskim Do dzisiejszego dnia na górnym piętrze mieszka rodzina królewska będącą hiszpańską.Alcazar jest to najdłużej funkcjonującą siedziba w której żyli królowie.Jednak istota słowa alcázar nie miało odniesienia jedynie tylko do pałacu w Sewilli.Było to słowo traktowane w ogólny sposób jako  nazwa pałacu królewskiego który to był stworzony w okresie arabskich rządów  nad Półwyspem Iberyjskim.Będąc w tym miejscu warto popatrzeć na Palacio Mudéjar. Pałac został stworzyny w XIV wieku kiedy to rządził Pedra I Okrutny.Następnie był on przebudowany przez Królów Katolickich miało to miejsce na przełomie XV i XVI wieku.Pałac ma do zaoferowania takie Sale jak Salon de Embajodores czyli Sala Ambasadorów, Casa de Contratacion czyli Dom Kontraktowy oraz Palacio Gotico.Wizytę warto zakończyć zobaczeniem przepięknych ogrodów.Mieszczą się za pałacem i słynną z 170 gatunków krzewów oraz drzew ponadto zajmują 60 tys. m². 

7.Real Maestranza bull ring

Plaza de Toros de Sevilla stanowi pod względem wielkości największa oraz najbardziej istotną arenę gdzie odbywały się walki byków w Hiszpanii. Tutaj ma miejsce największy festiwal walki byków na całym świecie i ma on miejsce w czasie tygodnia festiwalowego Feria de Abril. Pełna nazwa brzmi jako „La Plaza de Toros de la Real Maestranza de Caballería de Sevilla”. Arena posiada owalny kształt i mieści się  w dzielnicy portowej mającej nazwę El Arenal. Arena ta powstała w XVIII wieku i może pomieścić aż 13 000 widzów. Plaza de Toros posiada wyjątkową pochodzącą z epoki baroku fasadę. Na Plaza de Toros mieści się również „Muzeum walki byków” Museo Taurino. W tym miejscu urzeknie Państwa pomieszczenie ukazujące historię i rozwój walki byków. Nieopodal proponuje zobaczyć posągi osób, ważnych dla rozwoju walki byków pośród nich są toreadorzy tacy jak:  Curro Romero, Manolo Vázquez .

8.Seville - fasada i ogrody Casa de Pilato

Casa de Pilato co cały kompleks pałacowy złożony z wielu pomieszczeń. Jest tutaj dziedziniec oraz inne warte uwagi pokoje. Architektura zawira elementy włoskiego renesansu oraz odwołania do  hiszpańskiego stylu mudejar. Najbardziej słynną część stanowi mający kształt prostokątny, andaluzyjski dziedziniec (patio principal). Na jego środku prezentuje się powstała z marmuru fontanna. Dookoła fontanny dumnie prezentują się krużganki prowadzące do komnat. W rogach patio są umiejscowione 2 posągi pokazujące boginię Atene Pallas. Na ścianach krużganków, można zobaczyć popiersi należących do polityków oraz władców z okresu z Imperium Rzymskiego oraz króla Hiszpanii.

Pałac Casa de Pilatos w Sewilli ma też wspaniałe piękne ogrody. Pierwszy pośród nich posiada nazwę jardín chico (ogród mały).  Jest znany z tego, że jest tutaj ogromny zbiornik na wodę, a obok niego posąg Bachusa. Miejsce pełne jest zielonych krzewów.

Większy ogród (jardín grande) ma znacznie większy rozmiar i kojarzony jest ze swoich odniesień do włoskiego renesansu. Z jednej ze stron wychodzą nań loggie jednego z budynków pałacowych (Pałacu I księcia rodu Alcalá, który stanowi Per Afán de Ribera). Powracając do konmnat pałacu, a konkretnie dolnej kondygnacji kompleksu pałacowego Casa Pilatos. Tutaj ściany mają przepiękne zdobienia ścian, na które składają się  dziesiątki tysięcy tworzonych w ręczny sposób i będących malowanymi płytek ceramicznych zwanych jako azulejos. W komnacie mającej nazwę Salón de Pretorio występują dekoracje w idealnym stanie, wywodzące się  z okresu jej budowy, czyli z lat 30 XVI wieku.Tutaj na ścianach azulejos złożone są z aż 150 różnych wzorów. Ciekawym aspektem też jest mieszczący się w środku bardzo interesujący ołtarz. W jednym z narożników typowo andaluzyjskiego patio jest pałacowa wieża. W jej dolnej kondygnacji jest pokój salonu mający niesamowity sufit w salon z stylu mudejar. Jego ściany są wyłożone poprzez ceramiczne płytki posiadające wzory charyzmatycznie malowane. Piękne ujęcie sztuki.

9.Torre del Oro

Torre del Oro, znana jako Złota Wieża. Ta wieża stanowi budowlę mającą dwanaście kątów położonych u dołu oraz sześć umiejscowionych u góry. Wieżę znajdziemy podążając  wzdłuż rzeczki. Wieża została stworzona w czasach Alomhadów, a miało to miejsce  połowie XII wieku. Wtedy miała funkcje elementu fortyfikacji miasta. Wraz z wiekiem XVIII latarnia została rozbudowywana na wysokości szczytu wieży. Maurowie dali jej nazwę "Złotej Wieży ", a nazwa jest związana prawdopodobnie z kolorem  złocistych kafelków lub ma związek z okresem kiedy było wyciągane w tej okolicy złoto ze statków.

autor Miasta na weekend Top 9

Ta strona internetowa używa plików cookies. Więcej na temat cookies dowiesz się z Polityki cookies. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia dotyczące cookies w przeglądarce internetowej. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w twoim urządzeniu końcowym.