Moim następnym celem podróży była Szwecja a dokładnie Sztokholm.Tutaj widziałam dziewięć pięknych atrakcji.Zapraszam na moje Top-9.

1.Djurgarden

Djurgarden jest to wyspa bardzo często odwiedzana przez mieszkańców Sztoholmu. Będąc tutaj proponuje Państwu zwiedzenie tej wyspy na piechotę. Istnieje jednak też możliwość zwiedzania tej niespełna kilometowej wyspy jeżdżąc rowerem, jednak należy uważać bowiem nie przy każdym z muzeów można go bezpiecznie zostawić. Będąc na wyspie proponuje zobaczyć następujące atrakcje: 

- Muzeum Prins Eugens 

-Wiatrak Waldemarsudde

Wiatrak znajdziecie Państwo nieopodal muzeum Prins Eugens Waldemarsudde. Tutaj moi Drodzy Państwo możecie zobaczyć bardzo nietypowy oraz przez co oryginalny Wiatrak, który został wybudowany w 1784 roku i jest on bardzo idealnie zachowany. Dawniej w wiatrku produkowano olej lniany,

-Jezioro Isbladskärret

Jest to niewielkie jezioro które to Państwo odnajda na wschodnim krańcu wyspy. Jezioro jest znane z tego, że występuje tu ogromna ilość ptactwa. Można tutaj zobaczyć nawet kilkadziesiąt gatunków. Jezioro jest możliwe do przejścia dookoła pośród tutaj występujących ścieżek,

-Skansen 

Szholkomski skansen biorąc po uwagę upływ czasu stanowi najstarszy na całym świecie. Jest tutaj aż 150 budynków wywodzących się z okresu sprzed rewolucji przemysłowej. Można zobaczyć tutaj piekarnię oraz zrobiony z drewna Kościoł. Na terenie skansenu można też zobaczyć ogród zologiczny, może on zaprezentować zwierzęta żyjące w Skandynawii. Przykładem ich jest np.łoś. Specjalną częścią jest akwarium. W zoo mozna zobaczyć lemury i małpy,

- Muzeum ABBA

Muzeum powstało niedawno, bo w roku 2013. Muzeum ma do zaprezentowania interaktywne wystawy związane z  historią zespołu,

-Park Gröna Lund

Jest to Park rozrywki oferujący Karuzelę “łańcuchową" mieszczącą się na wysokości, są tutaj roller coastery oraz atrakcje które dostarczają dużej dawki adrenaliny. Każda atrakcja jest osobno płatna.

-Nordiska museet

Muzeum nordyckie mieści się moi Drodzy Państwo w odległości jedynie niedaleko od głównego mostu, którym można się dostać na wyspę. Wewnątrz można zobaczyć  wystawy odnoszące się do obyczajowości oraz biegnącemu życia mieszkańców. Przekrój jest od epoki Średniowiecza do dzisiejszego dnia a dostępne dla turystów są na przykład dawne stroje oraz różne przedmioty.

2.Fotografiska

Fotografiska to jedna z najbardziej słynnych oraz ciekawych atrakcji  Sztokholmu. Jest to miejse wprost stworzone do tego aby oglądać przepiękne fotografie, posłuchać muzyki oraz zjeść wyborne jedzenie. Firma Fotografiska powstała w roku 2010, a jej założycielami byli bracia Jan oraz Per Bromana.

Wewnątrz można dostrzec przepiękne i podziwiane na całym świecie pracę autorów na światowym poziomie. Występują też prace jeszcze nie odkrytych talentów. Wystawy są bardzo interesujące. Oprócz tego Restauracja Fotografiska - otrzymała wraz z 2017 rokiem tytuł najlepszej restauracji o charakterze muzealnym tego typu na  na świecie .

Jedną z pierwszych wystaw fotograficznych mających miejsce w Fotografiska była wystawa pt. „Życie fotografa 1990-2005” z Annie Leibovitz . Jednak najczęściej oglądaną wystawą była wystawa autorstwa Nicka Brandta "Na tej ziemi, Upadek cienia".

Fotografiska Museet może Państwu zagwarantować mnóstwo wrażeń oraz mogą Państwo zobaczyć przepiękne dzieła fotograficzne. Co roku w tym miejscu można spotkać się sam na sam z niesamowitą fotografia. W tym miejscu,  na powierzchni rzędu 2500 m2 ma miejsce prawdziwa ,"uczta dla oczu ". W Muzeum odbywają się też kursy fotograficzne. To miejsce ma swoją duszę.

3.Gamla Stan

Gamla Stan stanowi najstarsą część Sztokholmu. Dawniej ten teren odnosił się do całego miasta, później powstały kolejne dzielnice i tereny. Pamiętające epokę średniowiecza miasto miało mniejszą powierzchnię w stosunku do obecnego starego miasta otaczonego przez mury. Z wcześniej będących tutaj  fortyfikacji do dzisiejszego dnia, mało co jest widoczne, tutaj wyjątek od reguły stanowi  Muzeum Średniowiecznego Sztokholmu.

Nazwa Gamla stan (posiada tłumaczenie jako stare miasto) to nazwa będącą bardzo młoda, gdyż powstała na początku XX wieku. Dawniej obszar był określany jako "staden mellan broarna", co odnosiło się do  miasta znajdującego się  pomiędzy mostami lub okres jeszcze wcześniejszy zwany jako  "själva staden", co można tłumaczyć jako miasto.

Gamla Stan to teren występujący ba całym obszarze należącym do wyspy Stadsholmen. Jako część starego miasta w sposób oficjalny jest równeiż traktowana nieopodal wyspa Stromsborg, Helgeandsholmen oraz Riddarholmen oraz Strömsborg. Będąc tutaj proponuje popatrzeć na następujące atrakcje:

- Stortorget

Plac jest to najstarszy plac położony w Sztokholmie. Plac mieści się w sumie na samym środku starego miasta. Plac charakteryzuje się widocznymi tutaj fasadami, mającymi przeszłość historyczną. Po stronie będącej północnej mieścił się budynek giełdy. Aktualnie można tutaj odwiedzić Muzeum Nobla. Jest tu też studnia powstała kiedy to budowano budynek giełdy.

- Muzeum Nobla

Muzeum jest stworzone w oparciu o bardzo znana nagrodę Nobla oraz są tu informacje odnośnie twórcy Alfreda Nobla oraz osób, którzy otrzymali tę Nagrodę, np.Maria Skłodowskiej Curie ma tutaj specjalna wystawę. W muzeum oprócz tego są wystawy o czasowym charakterze.

- Ulica Västerlånggatan

Ulica jest najbardziej istotną na całym Starym Mieście. Biegnie ona wzdłuż murów miejskich pełnych historii. Aktualnie tutaj można zajść do sklepów oraz zjeść coś smacznego w barze,

-Katedra sztokholmska (Storkyrkan)

Biorąc pod uwagę miasto Sztokholm jest to najstarszy Kościoł umiejscowiony w mieście. Nazwa Kościoła może być tłumaczona jako Wielki Kościół. Jako pierwsze wzmianki można znaleźć odnośnie tego Kościoła w  1279 roku. Kościoł jest doskonałym przykładem odnoszącym się do epoki typowo szwedzkiego gotyku. Aktualnie tutaj można zobaczyć uroczystości typu państwowego oraz uroczystości w których bierze udział rodzina królewska są nimi śluby oraz koronacje,

- Kościół niemiecki (Tyska kyrkan)

Kościoł pochodził z epoki średniowiecznej. Został on zbudowany przez kupców niemieckiego pochodzenia mieszkających nieopodal. W środku można zobaczyć elementy odnoszące się do typowo niemieckiego renesansu oraz barokuy. Elementami wartymi uwagi są ambona oraz królewska galeria.

4.Moderna Museet

Muzeum ma do zaoferowania jedne z najbardziej interesujących oraz bardzo liczących się kolekcji odnoszących się do dzieł sztuki typowo europejskich. Obejmują one przekrój począwszy od XX wieku aż do obecnego dnia. Pośród dzieł można zobaczyć dzieła artystów wśród których są Derkert, Picasso, czy też Dali. Moderna Museet mieści się na wyspie Skeppsholmen, wokoło można zobaczyć naturalne i piękne dla oczu krajobrazy. Budynek to dzieło projektu architekta Rafaela Moneo. Sam wstęp do Muzeum jest bezpłatny jednak oglądanie wystaw czasowych jest płatne.

5.Ostermalm

Östermalm jest dzielnica pełna kontrastów. Z jednej strony można stwierdzić, że dzielnica jest luksusowa, a z drugiej strony znaczna część klubów nocnych w Sztokholmie jest położona właśnie wokół Stureplan. Tutaj można odwiedzić pełne handlu dzielnice, gdzie występują będące na bardzo wysokim poziomie zarówno międzynarodowe jak i skandynawskie marki. Będąc tutaj będą Państwo wprost zachwyceni. Każdy znajdzie coś dla siebie, można będąc tutaj zakupić między innymi owoce morza oraz ryby, czy też spróbować wyborczych, świeżych owoców. Kwintesencją będzie spacer wzdłuż Strandvägen, ona na długo będzie mieć miejsce w Państwa pamięci jako miejsce pełne barwnych budynków.

6.Patliament house ( Riksdag)

 Riksdag jest to budynek szwedzkiego parlamentu. Mogą go Państwo odwiedzić z przewodnikiem nieodpłatnie. Biorąc pod uwagę okres letni zwiedzanie zaczyna się od czerwca zaś kończy na sierpniu. Wycieczki mają miejsce w języku angielskim w dniach od poniedziałku do piątki, a odbywają się w godzinach : 12, 13, 14 oraz 15:00. Kiedy kończy się sezon mogą Państwo odwiedzić budynek jedynie w soboty oraz niedziele dokładnie o godzinie 13:30. Czas wycieczki wynosi godzinę. Jest tylko możliwych 28 miejsc wiec proponuje przybyć tutaj możliwie wcześniej i stanąć w kolejce aby odwiedzić te ciekawe pomieszczenia parlamentu, naprawdę warto.

7.Stadshuset

Ratusz z wieżą złotej iglicy Tre Kronor stanowi jeden z najbardziej słynnych budynków miasta. Sztokholmski ratusz stanowi najlepsze wydanie pośród budynków prezentujących romantyczny styl. Ratusz był dziełem projektu architekta Ragnara Östberga. Będąc tutaj za ogromna fasadą mogą Państwo zobaczyć sale konferencyjne, biura służące urzędnikom oraz politykom. 

Rada Miasta Sztokholmu ma organizowane posiedzenia też w ratuszu a dokładnie w Sali Rady. W  Ratuszu są też rozdawane Nagrody Nobla. Po zjedzeniu obiadu w Blue Hall osoby które zostały nagrodzone Nagrodą Nobla, wraz z zaproszonymi goścmi i rodziną królewską tańczą w Golden Hall pośród aż 18 milionów złotych mozaik. W Stadshusshopen można odnaleźć odpowiednio wybrane pamiątki oraz upominki odnoszące się do Stadshusetu oraz  Sztokholmu.
W porze letniej zaczynając na maju kończąc na wrześniu są tutaj pokazy w kilku językach. Proponuje Państwu zakończyć tą wizytę wchodząc na wieżę i oddać się przyjemności oglądania niesamowitych widoków na Sztokholm.

8.The Royal Palace

Pałac Sztokholmski zwany również jako Pałac Królewski  stanowi rezydencję o charakterze oficjalnym oraz będący głównym pałacem królewskiego monarchy szwedzkiego. Pałac Sztokholmski położony jest na  Stadsholmen, w mam tu na myśli Gamla. Nieopodal budynku znajduje się Riksdag. Wewnątrz jest dwór królewski oraz biura należące do króla oraz osób pochodzących z rodziny królewskiej. Budynek jest naprawdę ogromny posiada aż ponad 600 komnat, które to mieszczą się na 7 piętrach, są one znane z tego że jest to największy pośród zamków królewskich w całej Europie. Możecie Państwo zobaczyć takie pomieszczenia jak Skarbiec, Biblioteka, Zbrojownia, muzeum Trzech Koron. Ogromne wrażenie może zrobić gabinet Oskara II, tutaj można znaleźć bardzo barwną oraz robiącą wrażenie kolekcje obrazów oraz  gobelinów .Warto też skupić się na Skarbcu tutaj są bardzo piękne klejnoty koronne pośród nich można zobaczyć jabłko oraz berła.

9.Vasa Museum

Okręt Vasa w 1628 roku pierwszy raz wyruszył i niestety nie przetrwał swojej podróży. Później po 333 latach ogromny okret został uratowany, odnowiony i mógł dalej wyruszyć w kolejną podróż. Aktualnie Vasa stanowi najlepiej zachowany oraz wspaniały statek biorąc pod uwagę XVII wiek. To muzeum, w którym obecnie mieści się wrak  jest naprawdę godne polecenia w Sztokholmie.

Muzeum Vasa stanowi jedyne i niepowtarzalne dzieło sztuki. To dzieło sztuki, aż w  98% statku powstało z oryginalnych rzeźb. W Muzeum Vasa możecie Państwo podziwiać przepiękną kolekcję odnoszącą się do dziejów historycznych. Warto odwiedzić bardzo słynną restauracje oraz sklep posiadający bardzo dobry i bogaty asortyment. W restauracji jedzenie jest wyborne.

Ponadto możecie Państwo kilka razy na dzień zwiedzać wraz z przewodnikiem muzeum w języku angielskim. Mają też Państwo do dyspozycjiprzewodniki audioprzewodniki w wielu językach. Każdego dnia wyświetlany jest w kilku językach film odnoszący sie do tematyki okretu Vasa i oraz film przeznaczony  dla dzieci „The Vasa Piglet”. 

autor Miasta na weekend Top 9

 

 

Ta strona internetowa używa plików cookies. Więcej na temat cookies dowiesz się z Polityki cookies. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia dotyczące cookies w przeglądarce internetowej. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w twoim urządzeniu końcowym.